Coraz częściej mówi się o tym, jak ważny jest zdrowy i spokojny sen. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, czym on tak w ogólne jest? Otóż zdrowy sen charakteryzuje się wysoką jakością, a także odpowiednią długością i głębokością. Można go rozpoznać po tym, że budzimy się wypoczęci i pełni energii. A jak oddziałuje to na organizm?

Jak zdrowy sen oddziałuje na organizm? 

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, dlaczego tak naprawdę warto się wysypiać oraz dbać o wysokiej jakości wypoczynek. Jak się okazuje, zdrowy sen reguluje oraz wpływa na właściwą pracę wielu układów, w tym:

  • układ pokarmowy i nerwowy,
  • układ krwionośny i endokrynalny,
  • układ immunologiczny.

Ponadto właściwe wysypianie się, czyli zadbanie zarówno o wysoką jakość wypoczynku, jak i odpowiednią długość, znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych. Do nich zaliczyć można m.in. cukrzycę, nadciśnienie czy depresję.

Jak zadbać o zdrowy sen? 

Zdrowy sen - lek na wiele chorób?Zdrowy sen jest niezwykle ważny – i to niezależnie od tego, w jakim jesteśmy wieku, czym się zajmujemy czy jaką mamy płeć. Jednak, czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak prawidłowo o niego zadbać? Otóż pomóc w tym może przestrzeganie zasad higieny snu. Obejmuje ona normy, zachowania oraz kwestie, które poprzez regularne wdrożenie w naszą codzienność, możemy w znaczący sposób poprawić jakość i długość naszego snu. Uwzględnia się tutaj:

  • lekkostrawną kolację oraz zwiększony poziom aktywności fizycznej,
  • unikanie kofeiny, alkoholu czy nikotyny w godzinach wieczornych,
  • odpowiednio urządzona sypialnia i komfortowe łóżko.

Jak łóżko wpływa na zdrowy sen?

W każdej sypialni najważniejszym elementem wyposażenia jest łóżko. Jego podstawowym elementem jest materac do spania, który w dużej mierze wpływa na zdrowy wypoczynek. A w jaki sposób? Jak się okazuje, dzięki swojej unikalnej budowie idealnie dopasowuje się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. W ten sposób zapewnia właściwe wsparcie dla kręgosłupa oraz stabilizuje całą sylwetkę. Co więcej, pozwala na prawidłową regenerację mięśni oraz komfortowy wypoczynek. Do innych produktów zalicza się:

  • poduszka, która zapewnia właściwą stabilizację górnym partiom ciała,
  • kołdra, która odpowiada za komfort termiczny w czasie snu,
  • pościel i prześcieradło, które gwarantują komfortowy i higieniczny wypoczynek.

Szacuje się, że średnio każdy z nas przeznacza aż ⅓ swojego życia na sen. Z uwagi na to, warto już dziś zadbać o jego wysoką jakość i odpowiednią długość. W końcu pozwala nie tylko prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia, ale także wpływa na zdrowie.

Podziękowania za współpracę przy pisaniu artykułu dla Cheval – Sklep Jeździecki

Przeczytaj także: