W dzisiejszych czasach coraz więcej osób żyje w stresie, a natłok obowiązków utrudnia prawidłowe i regularne wysypianie się. Z uwagi na to, aby móc prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia, warto już dziś zadbać o jak najwyższą jakość snu. Pomóc w tym może odpowiednia aranżacja sypialni, która wbrew pozorom, ma ogromny wpływ na jakość, długość i głębokość wypoczynku. A o czym powinniśmy pamiętać? Oto kilka podstawowych kroków!
Krok pierwszy – styl wnętrza
Stylowo zaaranżowane wnętrze na pewno cieszy oko – jednak czy korzystnie oddziałuje na sen? Jak się okazuje, nie zawsze, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na gamę kolorystyczną. Do sypialni zaleca się barwy stonowane, ciepłe lub pastelowe, gdyż przyczyniają się one do wyciszenia organizmu. W ten sposób ułatwiają zasypianie oraz pozwalają się całkowicie odprężyć. Z uwagi na to, w sypialni najlepiej sprawdzi się:
- styl skandynawski,
- styl klasyczny,
- styl nowoczesny,
- styl modernistyczny,
- styl rustykalny.
Krok drugi – rozkład mebli
Wbrew pozorom to, gdzie będą stały nasze meble, ma znaczenie! Ich rozmieszczenie na dwóch prostopadłych ścianach pozwoli stworzyć przytulny kąt, a jednocześnie nie będzie przytłaczać niewielkiej przestrzeni. Co więcej, tak postawiana szafa będzie miała pełną swobodę, jeśli chodzi o otwieranie i zamykanie drzwi czy szuflad, nie utrudniając przy tym poruszania się po wnętrzu. Natomiast, wstawiając łóżko do sypialni, musimy pamiętać o tym, aby łóżko nie stało blisko okna, gdyż wówczas narażamy się na przeciągi, przez co zwiększa się ryzyko zachorowania. Warto również uwzględnić fakt, iż do łóżka powinniśmy mieć dostęp z trzech stron, a także mieć widok zarówno na drzwi, jak i okno. Jednak nie ustawiajmy go w tzw. “pozycji trumiennej”, czyli na wprost drzwi. Natomiast, po obu jego stronach powinny znaleźć się szafki nocne.
Krok trzeci – dodatki
Niemalże w każdej sypialni znajdziemy różnego rodzaju świece i zapachy. Są to częste dodatki, które idealnie sprawdzają się na prezent. Jednak w sypialni sprawdza się tylko te, które będą uwalniały olejki eteryczne pozwalające na całkowite odprężenie ciała, np. lawendowy czy różany. W ten sposób ułatwi nam zasypianie! Do innych, ale równie ważnych elementów dekoracyjnych zalicza się:
- rośliny, które mogą produkować tlen w nocy, oczyszczać powietrze czy je nawilżać,
- rolety i zasłony, które ograniczają dostęp światła do sypialni,
- delikatne i ciepłe oświetlenie, które nie zakłóca zegara biologicznego,
- miły w dotyku dywan, izolujący chłód podłogi od bosych stóp,
- koce i poduszki, które przydadzą się w czasie drzemki.
Każdy z tych czynników w mniejszy bądź większy sposób wpływa na komfort wypoczynku. Jednak przy urządzaniu nie zapominajmy także o innych dekoracjach, takich jak zdjęcia, wazony czy sztuczne kwiaty!
Krok czwarty – rodzaj łóżka
W odpowiedniej aranżacji dużą rolę odgrywa również to, jak wygląda nasze łóżko. Z uwagi na to, na współczesnym rynku wyróżnia się wiele rodzajów, w tym:
- łóżka tapicerowane,
- łóżka kontynentalne,
- łóżka drewniane,
- łóżka metalowe.
Krok piąty – materac
Łóżko nie byłoby kompletne bez najważniejszego elementu, czyli materaca. Jest to produkt, który został stworzony specjalnie w celu zagwarantowania nam zdrowego i komfortowego wypoczynku. Użyte przy produkcji materiały są w pełni bezpieczne dla zdrowia człowieka, a także wykazują właściwości antyalergiczne. Jednak, dlaczego mówi się, że to właśnie materac odpowiada za właściwe wsparcie kręgosłupa, a tym samym wygodę w czasie snu? Jak się okazuje, wyróżnia się on innowacyjnymi właściwościami oraz unikalną budową, dzięki czemu jest w stanie niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. Dzięki temu może zagwarantować nam właściwą regenerację, a także redukcję ryzyka rozwijania się lub kształtowania schorzeń kręgosłupa. Co więcej, w znaczący sposób minimalizuje dolegliwości bólowe ze strony pleców.
Sprawdź ofertę: https://sleepinghouse.pl/137-materace-160×200
Krok szósty – akcesoria sypialniane
Akcesoria sypialniane to grupa produktów, które podobnie jak materac, mogą zapewnić nam zdrowy i spokojny sen. Wśród nich wyróżnia się poduszki do spania, które odpowiadają za właściwe wsparcie głowy, barków czy kręgosłupa w odcinku szyjnym. W ten sposób niweluje m.in. poranną sztywność karku. Nie można zapomnieć oczywiście o kołdrze, bez której wielu z nas nie wyobraża komfortowego wypoczynku. Odpowiada ona za przyjemne wrażenie otulenia, a także komfort termiczny w czasie snu. Inną kwestią jest stelaż, który na co dzień jest niewidoczny. Pozwala on na najlepsze wsparcie materaca, przez co zwiększa jego żywotność oraz korzystnie wpływa na stabilizację ciała. Oprócz tego wyróżnia się:
- ochraniacz na materac,
- pościel,
- prześcieradła.
Krok siódmy – urządzenia elektroniczne
W ostatnich latach telefony, laptopy czy tablety stały się nieodzownym elementem naszego codziennego życia. Stanowią zarówno narzędzie do pracy, jak i rozrywki, przez co uwielbiamy mieć je pod ręką. Tak też jest w przypadku sypialni – wyposażamy ją w szereg urządzeń elektronicznych, które niekoniecznie mogą mieć korzystny wpływ na nasz sen. Dlaczego? Emitują one niebieskie światło, które jest częstą przyczyną rozregulowania zegara biologicznego czy niskiej jakości wypoczynku. Jednak nie oznacza to całkowitej rezygnacji z ich używania! Według wielu specjalistów kluczowe w osiągnięciu zdrowego snu jest spędzenie godziny poprzedzające zaśnięcie z dala od tego typu urządzeń. W tym przypadku możemy skupić się, np. na książce czy innym ulubionym zajęciu.
Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że poświęca średnio ⅓ swojego życia na sen, czyli około ośmiu godzin dziennie. Czas ten spędzamy w sypialni, która powinna być odpowiednio zaaranżowana. Na aspekt ten składa się wiele czynników, w tym styl, elementy dekoracyjne czy odpowiednio skomponowane łóżko. Każdy z tych aspektów oddziałuje na jakość i długość snu, zatem już dziś postarajmy się, aby sypialnia gwarantowała nam zdrowy wypoczynek!
Przeczytaj także: