Ciąża, czyli średnio okres dziewięciu miesięcy, to wyjątkowy czas w życiu przyszłej mamy oraz jej partnera. Oczekiwanie na narodziny nowego członka rodziny powodują szeroki uśmiech na twarzy, jednak zanim to nastąpi, to czeka nas wiele zmian. Dotyczą one przede wszystkim aktywności fizycznej, snu czy diety. Wiele pokarmów musi być wdrożonych, aby móc dostarczyć cenne dla kobiety i dziecka substancje odżywcze, a inne wykluczone. A jak to jest z kofeiną zawartą w kawie? 

Jakie właściwości ma kawa? 

Filiżanka kawy zawiera liczne substancje, które przyczyniają się do jej korzystnego oddziaływania na organizm. Wyróżnić tutaj można, chociażby: kofeinę, kwasy organiczne i fenolowe, a także liczne witaminy i minerały. Z uwagi na to, regularne spożywanie kawy ma może przyczynić się do:

  • pozytywnego wpływu na układ trawienny, w tym przyspieszenie metabolizmu i poprawę perystaltyki jelit,
  • zmniejszenia ryzyka wystąpienia kamicy żółciowej, a także zachorowania na chorobę Parkinsona, raka jelita i wątroby czy cukrzycę typu II,
  • ogranicza rozwój próchnicy,
  • przyczynia się do poprawy koncentracji,
  • krótkotrwale podnosi ciśnienie i przyspiesza akcję serca, przez co organizm jest lepiej dotleniony.

Jednak kawa jest przez wielu z nas doceniana głównie ze względu na swoje pobudzające działanie. To właśnie dzięki niej spora część z nas może z uśmiechem udać się do pracy i wykonywać swoje obowiązki. Niestety, nie każdy może spożywać kawę. Z uwagi na jej działania, może zaszkodzić osobom z nadciśnieniem czy cierpiącym na nadkwasotę. A gdzie jeszcze możemy znaleźć kofeinę zawartą w kawie?

Gdzie znajdziemy kofeinę i czy można ją przedawkować? 

Szacuje się, że bezpieczna dawka kofeiny to mniej niż 300 mg na dobę, a więcej, niż 500 mg uznaje się za przedawkowanie. Zatrucie kofeina może nastąpić zaś powyżej 2000 mg i powoduje silne pobudzenie, uderzenia gorąca, drgawki czy zawroty głowy. Jednak podane dawki dotyczą osoby dorosłej, niebędącej w ciąży. A jak to wygląda w przypadku ciężarnych? FSA określa dozwoloną ilość tego związku na 200 mg na dobę. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale także popularnych produktach spożywczych czy lekach! Oznacza to, że znajdziemy ją m.in. w:

  • Czy można pić kawę w ciąży?czekoladzie,
  • słodkim i gorzkim kakao,
  • lodach i jogurtach o smaku kawy,
  • napojach energetycznych,
  • niektórych napojach bezalkoholowych,
  • herbacie,
  • coli,
  • lekach przeciwbólowych, będących preparatami złożonymi.

Warto również zaznaczyć, że niektóre z tych produktów w jednej porcji mogą zawierać aż 130 mg kofeiny! Biorąc pod uwagę zachcianki niektórych pań na słodycze, dzienny limit bardzo łatwo przekroczyć.

Kawa – jak wpływa na przebieg ciąży, zdrowie dziecka i laktację? 

Możliwość przeprowadzenia badań na ciężarnych jest ograniczone, dlatego większość danych uzyskuje się na podstawie ankiet i obserwacji dzieci. A co z nich wynika? Są różnorodne, często sprzeczne, niemniej jednak pokrywają się w wybranych zagadnieniach dotyczących negatywnego wpływu tego związku. Zauważyć można zależność między spożywana ilością kofeiny a ryzykiem utraty dziecka. Ryzyko poronienia pojawia się już u kobiety ciężarnych spożywających więcej, niż 150-200 mg kofeiny na dobę, a przy dawce 400-600 mg uważa się skrócenie czasu trwania ciąży i ryzyko przedwczesnego porodu. A jak to wpływa na dziecko? Inne badania mówią, że przyjmowanie powyżej 300 mg kofeiny na dobę przez ciężarną działa embriotoksycznie na dziecko oraz przyczynia się do niskiej masy urodzenia dziecka. Wysokie dawki mogą być przyczyną m.in.:

  • rozszczepu wargi,
  • wrodzonych wad kończyn i serca,
  • zespołu Downa.

Jeśli chodzi o karmienie piersią, to należy zaznaczyć, że kofeina bardzo łatwo przenika do mleka kobiecego. Jej najwyższe stężenie odnotowuje się półgodzinny po spożyciu. Przyjmując duże dawki i karmiąc dziecko, możemy doprowadzić do rozdrażnienia, płaczliwości czy nawet zaburzeń snu u noworodka. Podsumowując – kawa w ciąży i podczas karmienia piersią nie jest zakazana, ale należy zachować umiar w jej spożywaniu.

Kiedy ciężarna powinna zrezygnować z kawy? 

Każda kobieta ciężarna musi przygotować się na to, że w okresie ciąży będzie odczuwać wzmożone zapotrzebowanie na sen – dotyczy to głównie pierwszego oraz trzeciego trymestru. Związane jest to ze zmianami hormonalnymi oraz wysiłkiem, jaki organizm podejmuje w celu odżywianie rozwijającego się dziecka. Z uwagi na to, warto na zdrowy sen przeznaczać około 9 godzin na dobę, a w ciągu dnia ucinać sobie 20-30 minutowe drzemki. W ten sposób zapewnimy naszemu organizmowi odpowiednia ilość energii, jakiej potrzebuje do utrzymania prawidłowego przebiegu ciąży. Jednak zdrowy sen zakłócić może wiele czynników, a jednym z nich jest kawa. Aby w godzinach wieczornych nie odczuwać jej pobudzającego działania, warto spożywać ostatnią filiżankę przynajmniej na sześć godzin przed położeniem się do łóżka.  Ponadto powinniśmy zadbać o warunki do zdrowego wypoczynku, czyli odpowiednio skomponowane łóżko. Składa się ono przede wszystkim z materaca, który jest w stanie idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. W ten sposób dba o właściwe wsparcie kręgosłupa ciężarnej, a także przyczynia się do właściwej regeneracji – zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Pamiętajmy jednak, że tego rodzaju produkt powinien uwzględniać osobiste potrzeby i preferencje, w tym rodzaj wypełnienia, stan zdrowia czy stopień twardości.

W czasie ciąży kobieta musi uważać na wiele czynników, które mogą w lepszy bądź gorszy sposób oddziaływać na dziecko. Jednym z nich jest zawarta w kawie kofeina, którą stosunkowo łatwo przedawkować. Z uwagi na to, warto stawiać na 2-3 filiżanek, ale słabej kawy.

Przeczytaj także: