W dobie internetu i nowoczesnej technologii coraz popularniejsze stają się zakupy online, które nie wiążą się z koniecznością wyjścia z domu. Wystarczy posiadać dostęp do internetu oraz odpowiednio przystosowane urządzenie, np. smartfon, aby z łatwością zakupić to, na czym nam zależy. Od artykułów spożywczych, poprzez odzież czy akcesoria domowe, aż po umeblowanie i pojazdy – w internecie możemy znaleźć wszystko, czego w danej chwili potrzebujemy. Jednak czy zakupy online są faktycznie lepszym rozwiązaniem od wizyt w sklepach stacjonarnych? W tym artykule przyjrzymy się wadom i zaletom zakupów przez internet.

Wygoda i szybkość

Zdecydowanie jednym z największych atutów zakupów online jest wiążąca się z nimi wygoda. Bez względu na czas i miejsce możemy swobodnie przeglądać oferty sklepów internetowych, korzystając ze smartfona. To właśnie ta możliwość sprawia, że e-handel szybko kwitnie i zrzesza coraz więcej osób, które mają dość stacjonarnych zakupów wymagających zapasu czasu. Kupowanie w sieci oszczędza także nasz wysiłek, który trzeba by było poświęcić na wyprawę do sklepu stacjonarnego. Zakupy online stanowią więc nieporównywalnie wygodne rozwiązanie, dzięki któremu zamówione produkty trafiają w większości przypadków prosto pod drzwi naszych domów i mieszkań. Poza tym kliknięcie parę razy w ekran smartfona jest o wiele szybsze i łatwiejsze niż sięganie po kolejne produkty znajdujące się na sklepowych półkach.

Oszczędność pieniędzy

Zakupy przez Internet: lepsze czy gorsze rozwiązanie?Zakupy online przeważają nad zakupami stacjonarnymi również pod tym względem, iż często pozwalają zaoszczędzić pieniądze. To, co znajduje się w sklepie po normalnej cenie, w internecie możemy niekiedy dostać nawet o połowę taniej. Tak też więc dla osób, które cenią pieniądz i nie lubią przepłacać za podstawowe produkty, zakupy w internecie są prawdziwym wybawieniem. Wystarczy wyszukać konkretny artykuł i za pomocą funkcji filtrowania wybrać interesującą nas cenę. Poza tym w internecie w ogólnej mierze o wiele łatwiej znaleźć produkty o atrakcyjniejszych cenach niż przemierzając wzdłuż i wszerz galerie handlowe, co dodatkowo pochłania nasz czas.

Większy wybór

Często bywa też tak, że w internecie mamy o wiele większy wybór danego produktu niż w standardowym salonie. Jest to możliwe dzięki jednoczesnej dostępności do ofert kilku marek – w ten sposób możemy samodzielnie porównywać i decydować, który model produktu jest dla nas najkorzystniejszy. Ponadto wiele firm, które prowadzą działalność zarówno stacjonarnie, jak i online, niektóre swoje produkty oferuje jedynie za pośrednictwem internetu. W sklepie nie zawsze więc możemy dostać to, czego aktualnie potrzebujemy, a sprzedawcy wtenczas zachęcają nas do zapoznania się z ofertą online. Realizując zakupy w internecie, nie marnujemy więc czasu na to, czego z dużym prawdopodobieństwem nie ma w stacjonarnym sklepie.

Dostęp do ofert specjalnych

Będąc klientem online, nierzadko też mamy dostęp do ofert specjalnych, które ponownie nie obowiązują w salonach stacjonarnych. Niejako wiąże się to także z większym wyborem oraz oszczędnością pieniędzy – mamy wówczas wybór między tym, co znajduje się w standardowej ofercie po normalnej cenie, a tym, co od czasu do czasu marki proponują ofertach specjalnych. Które rozwiązanie jest bardziej opłacalne i brzmi atrakcyjniej? Oczywiście, że to drugie, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zakupy online pozwalające obciąć wydatki, a zapewniające bardziej unikalne produkty.

Koszty dostawy jako ewentualna wada

Udowodniliśmy zatem, że zakupy przez internet mogą być faktycznie wygodniejszym rozwiązaniem od stacjonarnych wizyt w sklepach. Jednak pozostaje pytanie, czy wygodniejsze oznacza lepsze i rozsądniejsze? Niestety nie zawsze. Zakupy online też wiążą się z pewnymi wadami, które należy uwzględnić podczas wrzucania kolejnych produktów do wirtualnego koszyka. Przede wszystkim mogą one generować dodatkowe koszta. Choć z jednej strony w internecie możemy znaleźć wiele produktów po obniżonych cenach, to z drugiej koszty dostawy potrafią być dość wysokie. Dlatego też zakupy online nie w każdym przypadku będą opłacalne. Chcąc się załapać na darmową wysyłkę, często też decydujemy się na zakup kolejnych produktów, których nie do końca potrzebujemy. Takie podejście jest więc mało przemyślane, a już na pewno nie jest rozsądne.

Dłuższy czas oczekiwania na produkt

Kolejnym haczykiem internetowych zakupów jest konieczność oczekiwania na zamówiony produkt. Nawet jeśli czas zakupu wynosi dosłownie kilka minut, to nadal musimy uzbroić się w cierpliwość, gdyż zakupy nie pojawią się magicznie w ułamku sekundy przed drzwiami naszego domu. Firma musi udokumentować sprzedaż, zapakować produkt, zlecić do wysyłki, a kurier doręczyć do wybranego punktu odbioru. Czas oczekiwania może się też wydłużyć w zależności od charakteru zamówienia. Jeśli jest to personalizowany produkt, z dużym prawdopodobieństwem będziemy musieli poczekać nieco dłużej na otrzymanie swojej przesyłki.

Zakupy „w ciemno”

Zakupy przez internet wiążą się również z pewnym ryzykiem, gdyż nigdy nie możemy mieć 100% pewności co do tego, co zamówiliśmy i co faktycznie otrzymamy. Nie jesteśmy w stanie dotknąć i realnie zobaczyć kupowanych produktów – możemy jedynie obejrzeć je na załączonych na stronie internetowej zdjęciach. Jest to szczególnie kłopotliwe w przypadku kupna odzieży, która przecież musi pasować do naszej sylwetki. Poza tym sklepy internetowe nie zawsze oferują możliwość zwrotu czy wymiany, więc jeśli otrzymany produkt nie spełnia naszych oczekiwań, zakupy są niczym innym jak wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

Opłacalnym wyborem będzie jednak zawsze zakup wygodnego materaca dostosowanego do naszych potrzeb. Pamiętajmy bowiem, że komfortowe podłoże do snu to gwarancja jakościowego wypoczynku, a tym samym zdrowia i dobrego samopoczucia. Wiele doskonałych modeli materacy znajdziemy natomiast w salonach w Gdynia.

Zakupy internetowe nie zawsze są więc lepszym rozwiązaniem od wizyty w sklepie stacjonarnym. Choć zamawianie produktów online to niesamowita wygoda, to jednak nie jest w stanie zastąpić nam fizycznego kontaktu z nabywanym produktem. Warto więc zastanowić się, w szczególności pod względem charakteru poszukiwanego artykułu, czy zakupy internetowe są bezpieczną i rozsądną opcją.