Dynamiczny rozwój nowych technologii niesie ze sobą wiele możliwości. Jednocześnie jednak wiąże się z też z negatywnymi konsekwencjami. Jak pracować nad zdroworozsądkowym podejściem, które pozwoli zarówno korzystać ze wszystkich możliwości, jakie niesie ze sobą technologia, a jednocześnie dbać o swoje zdrowie i być offline?

Określ granice i cele

Z nowoczesnych technologii można korzystać na wielu różnych płaszczyznach życia. W szczególności warto zwrócić uwagę na pracę, rozrywkę i hobby. Tak szerokie zastosowanie Internetu i urządzeń elektronicznych sprawia, że łatwo można przekroczyć wszelkie granice i doprowadzić do tego, że technologia przyćmi życie w realnej rzeczywistości. Dlatego tak ważne jest jednoznaczne wskazanie granic i traktowanie funkcjonowania w sieci jako narzędzia, a nie sposobu na codzienną rutynę.

Określ maksymalny czas, jaki chcesz spędzać dziennie online. Uwzględnij w nim pracę, rozrywkę i wszelkie inne aktywności związane z korzystaniem z technologii. Wyznacz sobie również sztywne godziny, które spędzisz offline. Zaplanuj je w szczególności przed snem. Dzięki temu zadbasz o swoje zdrowie psychiczne i zapewnisz sobie efektywniejszą nocną regenerację.

Pamiętaj też o tym, aby nie korzystać z technologii bezcelowo. Bezmyślne przeglądanie mediów społecznościowych zabiera niektórym osobom kilka godzin z każdego dnia! O ile wykorzystywanie komputera do pracy czy obejrzenia odcinka ulubionego serialu nie jest niczym złym, o tyle nieustanne śledzenie materiałów publikowanych przez znajomych może przerodzić się w niezdrową obsesję.

Wprowadź detoks cyfrowy

Technologia, a bycie offline - żyj nowocześnie i powoliDetoks cyfrowy to sposób na skuteczne obniżenie poziomu stresu, poprawienie jakości snu i skupienie się na świecie rzeczywistym. Wybierz, jak długi ma być czas odpoczynku od technologii. Może to być kilka godzin, dni lub tygodni – wszystko zależy od trybu życia, wykonywanego zawodu i indywidualnych możliwości. Detoks może też przybrać formę wyznaczenia cyklicznych okresów czasu bez Internetu – np. jednego dnia w tygodniu.

Przygotuj sobie alternatywne zajęcia. To mogą być zajęcia manualne, spotkania z przyjaciółmi, spacery czy czytanie książek. W przeciwnym razie pokusa sięgnięcia po telefon może okazać się zbyt silna. Koniecznie wyłącz też powiadomienia na wszelkich urządzeniach mobilnych. Znacznie utrudniają one podołanie wyzwaniu.

Pamiętaj też o tym, aby nie popadać w skrajności. Jeśli spędzisz cały dzień bez Internetu, ale po wzięciu telefonu w dłoń będziesz korzystać z sieci kilka godzin – nie ma to żadnego sensu. Zdecydowanie korzystniejsze jest podejmowanie małych wyzwań i stopniowe wyrabianie sobie zdrowych, konstruktywnych nawyków.

Usuń ekrany z sypialni

Jednym ze zdrowych nawyków, które stanowią ważną część higieny cyfrowej, jest usunięcie ekranów z sypialni. Dlaczego ma to znaczenie?

  • Jakość snu – urządzenia elektroniczne emitują światło niebieskie, które zaburza wydzielanie melatoniny. Jest to hormon odpowiedzialny za odczuwanie senności. Osoby, które przed snem oglądają telewizję lub korzystają ze smartfona, zdecydowanie częściej skarżą się na przemęczenie. Nawet gdy zainwestują w dobry materac 90×200 cm dostosowany do ich indywidualnych potrzeb, a także w ergonomiczną poduszkę, mają problem z przespaniem całej nocy bez budzenia się.
  • Relaks i regeneracja – nieustanne bycie online prowadzi często do przebodźcowania. Rezygnacja z Internetu przed snem pozwala się zrelaksować i wyciszyć. Zamień przeglądanie serwisów społecznościowych na medytację lub czytanie książek. Już po kilku dniach zobaczysz, że zasypiasz zdecydowanie szybciej!
  • Uważność – jeśli na godzinę przed snem zrezygnujesz z jakiejkolwiek elektroniki, zaoferujesz sobie czas dla siebie. Możesz poświęcić go na wyciszające rytuały, wyrażanie wdzięczności, a także pielęgnowanie relacji z bliskimi.

Korzystaj z sieci mądrze

Co zrobić, aby korzystać z sieci mądrze i żyć nie tylko nowocześnie, ale również zdrowo? Przede wszystkim dbaj o efektywne wykorzystanie czasu online. Niech godziny spędzane w Internecie będą skoncentrowane na pracy, nauce czy rozwoju osobistym. Pamiętaj też o umiejętnym zarządzaniu informacjami. Selekcjonuj treści, wybieraj wiarygodne źródła i dbaj o to, aby nie popaść w pułapkę dezinformacji.

Niezwykle ważne jest też to, aby rozsądnie korzystać z mediów społecznościowych. Dostępne tam materiały skłaniają do porównywania się z innymi. Na dłuższą metę prowadzi to do pojawienia się problemów z samooceną i znacznego obniżenia komfortu psychicznego funkcjonowania. Dbaj też o odpowiedzialną ochronę swoich danych osobowych i prywatności. Nie każdy musi wiedzieć o tym co planujesz zjeść na obiad, a podanie informacji, że destynacja Twojego wakacyjnego wyjazdu to Gdynia, może sprowadzić na Ciebie poważne problemy.

XXI wiek to czas, w którym bardzo trudno jest zachować zdrowe podejście do nowych technologii przy jednoczesnym dbaniu o uważne życie w realnym świecie. Właśnie dlatego tak ważne jest dbanie o cyfrową higienę i pracowanie nad zdrowymi nawykami. Jeśli podejmiesz wyzwania, które będą miały na celu zwiększenie ilości czasu spędzanego offline – koniecznie obserwuj zmiany zachodzące w Twoim życiu. Z pewnością staną się one źródłem dodatkowej motywacji.

Przeczytaj też: Jak materace dzielą się ze względu na zastosowanie?