W codziennym pośpiechu i wymagającej rutynie często zapominamy o tym, żeby na chwilę zatrzymać się i zatroszczyć o samego siebie. Gonimy za kolejnymi rzeczami do zrobienia, spotkaniami, obowiązkami. W takich okolicznościach łatwo o odczuwanie stresu oraz niepokoju. Ciągle poddawani próbom i wymagającym sytuacjom, musimy znaleźć jakiś sposób na to, by odreagować. Najlepiej zrobić to w zaciszu własnego domu, gdzie możemy w pełni się zrelaksować.

Dlaczego to takie ważne?

Troska o to, jak się czujemy, tzw. self-care, to niezwykle istotny aspekt, którego rola z każdym dniem rośnie. W sieci znajdziemy mnóstwo sposób na to, jak poprawić swoje samopoczucie, jak poczuć się lepiej z samym sobą czy popracować nad poczuciem wartości. Coraz więcej osób, w tym celebrytów, wypowiada się na temat zdrowia psychicznego. Chęć zadbania o tę sferę nie stanowi nic wstydliwego, jak mogłoby wydawać się w przeszłości. To całkowicie zrozumiałe, że w obecnych czasach każdy może potrzebować chwili przerwy. Warto mówić o tym głośno, nie uciekać od takich spraw. Samo przyznanie się przed sobą, że nie dajemy rady, jest niezwykłą umiejętnością.

Mając na uwadze swój komfort, powinniśmy wprowadzić do naszego życia kilka zdrowych nawyków, które pomogą nam zrelaksować się nawet po najcięższym dniu w pracy czy w szkole.

Po pierwsze, musimy dopilnować, by się nie przemęczać. Żadne zadanie nie jest warte naszego zdrowia, choć wielu osobom wciąż wydaje się przeciwnie. Przepracowanie to ciągle powszechna rzecz. Skutki przepracowania mogą być fatalne; chroniczne zmęczenie, wypalenie zawodowe, choroby układu krążenia, układu trawiennego lub choroby psychiczne, jak np. depresja. Uważajmy, aby nie wpaść w tę niebezpieczną spiralę. Słuchajmy swojego organizmu, kiedy alarmuje nas, że potrzebuje odpoczynku. Tylko dzięki wypoczynkowi będziemy w stanie pozostać efektywni, skupieni i kreatywni.

Sposoby na zadbanie o swoje samopoczucie

Sposób na ponure wieczoryJak więc odpocząć po pracy, kiedy wracamy niezwykle zmęczeni, a kolejny wieczór zapowiada się ponuro? Na początek dajmy sobie czas. Odetchnijmy. Pozwólmy naszym myślom i ciału się wyciszyć, i przez chwilę po prostu nic nie robić. Taki moment restartu pozwoli nam na dalsze działanie.

Dla wielu osób priorytetem po przyjściu z pracy jest zjedzenie pysznego, sycącego obiadu. Sprawmy sobie tę przyjemność, gotując naszą ulubioną potrawę. To nie dość, że poprawi nasz humor, to jeszcze pozostawi nas sytymi na długo. Odpowiednie odżywianie się to klucz do dobrego samopoczucia. Uwzględnijmy w naszym posiłku również warzywa i owoce, a to przyniesie nam więcej energii.

Do obiadu możemy włączyć odcinek naszego ulubionego filmu lub serialu. Zobaczenie znajomych postaci z pewnością wywoła uśmiech na naszej twarzy i skutecznie rozerwie nas przez chwilę. Aby było jeszcze idealniej, do posiłku nalejmy sobie symboliczną lampkę wina. W tym wypadku w salonie przydadzą się metalowe stojaki na wino, które nie dość, że będą pasowały do wnętrza, to jeszcze spełnią swoją funkcję użytkową. Chwila odpoczynku na sofie, do tego ciepły koc, to przepis na szybkie pozbycie się stresu.

Odcięcie się od nieprzyjemnych bodźców

Żeby w pełni się wyciszyć, powinniśmy zrobić sobie przerwę nie tylko od pracy, ale i od telefonu. Ciągłe patrzenie się na ekran na pewno nie poskutkuje świetnym samopoczuciem. Chociaż na godzinę, odstawmy telefon na bok. Dzięki temu będziemy mogli bardziej skupić się na tym, co dzieje się tu i teraz. Może to perfekcyjna okazja na rozmowę z domownikami? Lub zaproszenie przyjaciół na krótką wizytę? Spotkanie się ze znajomymi osobami daje nam możliwość do tego, by podzielić się sukcesami bądź trudnościami, przez które właśnie przechodzimy. Opowiadając o tym innym, z pewnością poczujemy się lepiej, ponieważ niektóre sprawy nie będą nam dłużej ciążyć.

W wyciszeniu się i celebrowaniu teraźniejszości przysłuży się również wyjście na spacer. Jeśli mamy pupila, to zabierając go ze sobą, sprawimy mu wielką radość, a nam też wyjdzie to na dobre. Zaczerpnięcie świeżego powietrza i nacieszenie się promieniami słonecznymi to świetny sposób na poprawę humoru. Warto, aby spacery, nawet krótkie, weszły w naszą rutynę, ponieważ jest to bardzo zdrowe.

Kreatywny relaks

Kiedy naprawdę nie potrafimy wyciszyć myśli, dobre wyjście stanowi… zajęcie umysłu czymś innym. Skupienie się na przykład na rysowaniu, układaniu puzzli bądź tworzeniu czegoś artystycznego pomoże nam odciąć się od naglących spraw. Zajmując się czymś podobnym, w tej chwili interesować nas będzie wyłącznie nasze dzieło. Nawet nie spostrzeżemy, jak szybko nasz oddech się uspokoi, a ciało zrelaksuje, robiąc coś przyjemnego i kreatywnego.

Odpoczynek jest istotny

Bez odpowiedniego wypoczynku, nigdy nie będziemy efektywni i w pełni skupieni. Dlatego powinniśmy wyrobić sobie rutynę, dzięki której, nawet po ciężki dniu, poczujemy się lepiej. Nie możemy bagatelizować tego, jak się czujemy. Stwórzmy przestrzeń, w której będziemy naprawdę swobodni i komfortowi, a to zaowocuje większą stabilnością i dobrym samopoczuciem.