Zdrowy sen, czyli taki, po którym budzimy się wypoczęci i pełni sił pozwala na prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Przyczynia się również do regeneracji mięśni czy przebiegu licznych procesów zachodzących w naszym organizmie, takich jak odporność czy metabolizm. Z uwagi na to, już dziś warto zadbać o jakość i długość nie tylko swojego wypoczynku, ale także naszej pociechy. Odpowiada za to właściwie skomponowane łóżko. A z czego powinnością składać?
Ile powinno spać dziecko?
Szacuje się, że każdy z nas przesypia ⅓ swojego życia, czyli średnio osiem godzin dziennie. Dla nas jako osób dorosłych czas ten jest wystarczający, gdyż nasze ciało może się zregenerować pod względem fizycznym i psychicznym. Jednak warto mieć na uwadze, że w pierwszych latach życia dziecko szybko się rozwija. Aby wszystkie procesy przebiegały prawidłowo, warto zadbać nie tylko o wysokiej jakości wypoczynek naszej pociechy, ale także odpowiednią długość. Oznacza to, że:
- noworodki śpią średnio 14-17 godzin na dobę,
- niemowlęta śpią średnio 12-15 godzin na dobę,
- małe dzieci śpią średnio 11-14 godzin na dobę,
- przedszkolaki śpią średnio 10-13 godzin na dobę,
- starsze dzieci śpią średnio 9-11 godzin na dobę.
Wygodne łóżko – z czego się składa?
Wygodne łóżko ma wiele definicji. Wynika to z faktu, iż każdy z nas jest inny. Z uwagi na to, pod uwagę powinniśmy wziąć indywidualne preferencje oraz potrzeby użytkownika. W tym przypadku mówimy o swoim dziecku. Komfortowe łóżko dziecięce powinno uwzględniać takie elementy jak:
- dopasowany do materaca stelaż,
- antyalergiczna nakładka na materac,
- miękkie prześcieradło,
- ciepła kołdra,
- trwała pościel.
Nie można zapomnieć również o poduszce do spania. Dlaczego jest ważna oraz na czym polega jej wybór?
Poduszka dziecięca – co warto o niej wiedzieć?
Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie komfortowego wypoczynku bez poduszki do spania. Jednak czy tak też jest w przypadku dzieci? Jak się okazuje – sprawa jest bardziej skomplikowana. Liczne badania wskazują na to, iż produkt ten nie jest zalecany dzieciom poniżej 2. roku życia. Przyczyną jest niedostateczna władza maluszka nad swoim ciałem oraz brak odruchów odsuwających przedmioty z okolicy twarzy. Przyczynia się to do wzrostu ryzyka nagłej śmierci łóżeczkowej. Po ukończeniu 2. roku życia można zainwestować poduszki dla dzieci. A czym powinny się wyróżniać? Do najbardziej pożądanych cech zalicza się:
- właściwości antyalergiczne,
- wysokie stopień cyrkulacji powietrza,
- możliwość szybkiego pochłaniania i odparowania wilgoci.
Jak wybrać dobrą poduszkę dziecięcą?
Poduszka do spania dla dzieci to ważny element wyposażenia łóżka. Odpowiada ona za najlepsze wsparcie górnych partii ciała. Zalicza się do nich przede wszystkim głowa, baki oraz kręgosłup w odcinku szyjnym. Dzięki temu możliwa jest prawidłowa regeneracja mięśni oraz istnieją mniejsze szanse na poranny ból głowy lub sztywny kark. Jest to możliwe z uwagi na innowacyjną budowę oraz właściwości. Jednak, aby mogła prawidłowo pełnić swoją funkcję, powinniśmy uwzględnić kilka kwestii. Do nich zalicza się:
- rodzaj wypełnienia,
- rozmiar,
- stopień twardości,
- wysokość,
- upodobania dziecka,
- materiał poszewki.
Komfortowe łóżko to najważniejszy element pokoju dziecięcego. W końcu odpowiada ono za wysokiej jakości wypoczynek, a tym samym prawidłowy rozwój maluszka. Z uwagi na to, warto już dziś zainwestować w najważniejsze elementy jego wyposażenia!