Istnieje wiele sposobów na to, jak skutecznie zasnąć. Dla niektórych, aby zapaść w sen, wystarczy przyłożenie głowy do poduszki, inni będą potrzebowali bardziej skomplikowanych technik. Jedną z takich metod jest użycie zabawek usypiających. Powszechnie kojarzą się one z dziećmi i ich przytulankami. Jak właściwie działają i czy są w ogóle skuteczne? 

Czym są zabawki usypiające?

Nie ma wątpliwości, że rodzice małych dzieci wiedzą, czym są zabawki usypiające. Dla tych, którzy jednak nie zetknęli się jeszcze z tym produktem, wyjaśniamy: zabawki usypiające to rodzaj zabawki z wbudowanym głośnikiem, który emituje dźwięk pomagający zasnąć.
Najczęściej można je spotkać w formie misiów lub przytulanek. Dostępnych jest wiele rodzajów oraz kolorów, dzięki czemu możemy z łatwością je dopasować. Ciekawostką jest fakt, że zabawki usypiające, tzw. szumisie to wynalazek polki, której kłopoty z usypianiem własnego dziecka skłoniły do stworzenia takiej zabawki.

Zabawki usypiające zdobędziemy w wielu sklepach dla dzieci. Będą świetnym prezentem, ponieważ pomogą dziecku szybko zasnąć, a do tego, dzięki wykonaniu z przyjemnych materiałów, sprawdzą się również jako przytulanka.

Jak działają zabawki usypiające? 

Zabawki usypiające mają bardzo proste, ale niezwykle skuteczne działanie. Po naciśnięciu odpowiedniego guzika z ich wnętrza zaczyna wydobywać się cichy szum.

Dźwięk, który emituje zabawka, to tak zwany biały szum. To właśnie on sprawia, że dziecko, śpiąc z szumisiem, może się odprężyć i zrelaksować. Biały szum jest w stanie nawet zwiększyć poczucie bezpieczeństwa u dziecka. Wynika to z faktu, że przypomina on odgłosy, jakie słyszało ono, będąc jeszcze w brzuchu matki.

Niektóre szumisie posiadają dodatkowe funkcje, które czynią używanie ich jeszcze przyjemniejszym. Mogą działać bardzo długo bez konieczności ich ponownego włączania. Co więcej, istnieją aplikacje, które umożliwiają rodzicom sterowanie szumisia swojego dziecka.

Możliwe jest również sterowanie głośności. To niezwykle ważny element, ponieważ słuchanie zbyt donośnego szumu byłoby dla dziecka niewskazane. Postawmy na optymalną głośność, która pomoże zasnąć, a nie to utrudni. Z drugiej strony, czujnik hałasu wbudowany w zabawki usypiające uchroni dziecko przed zbyt głośnymi dźwiękami z zewnątrz, które mogłyby je wybudzić.

Duża część zabawek usypiających posiada możliwość wybrania różnego rodzaju szumów. Możemy dopasować je według własnych preferencji. Dostępne są na przykład biały szum, różowy czy Browna, a do tego zestaw naturalnych dźwięków, które również mają pozytywne właściwości.

Szumisie to proste rozwiązanie, które pomoże nam zadbać o komfort snu naszego dziecka. Problemy z zaśnięciem odejdą w zapomnienie. Warto jednak również dopilnować, że inne elementy w sypialni naszego dziecka również wpływają dobrze na jego samopoczucie.

W dbaniu o wygodę dziecka wspaniale sprawdzi się kołdra dziecięca. Zwróćmy uwagę na to, by kołdra była dopasowana do wielkości naszego dziecka. Dobrze, aby miała właściwości antyalergiczne, które ochronią nasze maleństwo przed różnymi bakteriami czy alergenami. Nie ma wątpliwości, że kołdra dziecięca powinna być przede wszystkim miękka i przyjemna w dotyku – co przełoży się na wygodę i zwiększenie poczucia bezpieczeństwa.

Dobierzmy też odpowiedni materac. Dostępne są specjalne modele dla dzieci, które zapewnią im największy komfort i zagwarantują odpowiednie podparcie.

Dla kogo zabawki usypiające? 

Czy zabawki do usypiania są skuteczne?Nie dajmy się zwieść – zabawki usypiające nie są przeznaczone wyłącznie dla dzieci! Istnieją również szumisie dla dorosłych, które skutecznie pomagają im zasnąć. Zabawki usypiające dla dorosłych mają trochę inny design, dzięki czemu mogą służyć nawet jako ozdoba naszej sypialni. Co więcej, są bardzo przenośne i łatwe w użytkowaniu, dzięki czemu możemy zabrać je ze sobą w podróż.

Ciężko pomyśleć, że taki drobny element może pomóc w problemach zaśnięciem – jest on jednak całkowicie skuteczny! Szumisie usprawnią regenerację organizmu, zniwelują napięcie w naszym mięśniach i pozwolą nam prawdziwie się zrelaksować. Pozytywne działanie szumu zostało potwierdzone, w razie kłopotów ze snem możemy więc spokojnie zdecydować się na zakup szumisia.

Jakie dźwięki pomogą nam zasnąć? 

Jeśli dźwięk zabawek usypiających nie jest dla nas, ale wciąż zmagamy się z problemami ze snem, możemy wykorzystać inne sposoby. Do relaksu i szybszego zaśnięcia równie dobrze sprawdzą się dźwięki spokojnej muzyki, która również pomoże nam się odprężyć.

Ważne jednak, aby wybierając muzykę, pamiętać o tym, by nie była zbyt energiczna i głośna, ponieważ to pobudzi nasz umysł, zamiast pomóc mu zasnąć. Lepiej zrezygnować też z piosenek z tekstem, ponieważ to mimowolnie zmusi nasz mózg do myślenia. Postawmy na spokojne, uspokajające dźwięki, które skutecznie nas wyciszą. Wspaniale sprawdzą się utwory przeznaczone do medytacji. Przyczynią się one nie tylko do szybszego zaśnięcia, ale i zredukowania stresu.

Zabawki usypiające to must-have każdego rodzica, ale i nie tylko. Szumisie pomogą nam skutecznie się odprężyć i zasnąć, nawet jeśli wcześniej mieliśmy z tym problem. Biały szum, który emitują, spowoduje, że łatwiej będzie nam się zrelaksować. Zabawki usypiające to rozwiązanie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy mają kłopoty ze snem. Nie ma wątpliwości, że kupując szumisia, szybko przekonamy się, jak bardzo jest użyteczny!

Przeczytaj także: