Powszechnie wiadomo jest, że zjedzenie obfitego posiłku tuż przed zaśnięciem może utrudnić nam zasypianie czy wręcz sprawić, że będziemy męczyć się z nocnymi koszmarami. Na to, jaka jest jakość naszego snu, wpływ mają także napoje, które spożywamy przed snem. Których z nich powinniśmy się wystrzegać, a po które jak najczęściej sięgać? Podpowiadamy!
Kofeina wrogiem zasypiania
Kofeina to naturalny związek organiczny o właściwościach psychoaktywnych, który występuje w wielu roślinach, m.in. w ziarnach kawy czy liściach herbaty. Ta substancja wpływa na nas pobudzająco, a widocznymi skutkami jej zastosowania są gwałtowny przypływ energii i przyśpieszona praca serca. Kofeina utrzymuje swoje działanie w ciele przez około 4 godziny. Jeśli zdecydujemy się więc na spożycie filiżanki kofeinowego napoju na jakiś czas przed snem, możemy mieć problemy z odpowiednim wypoczynkiem.
Jakie napoje zawierają jednak szkodliwą dla jakości snu kofeinę? Wszyscy wiemy, że jest ona składnikiem kawy, którą powszechnie uznaje się za napój pobudzający. Sporo kofeiny znajdziemy jednak także w niepozornych napojach, czyli w mocnej herbacie oraz w kakao. Poza tym znajdziemy ją w wielu napojach gazowanych, a w szczególności w coli.
Jeśli kawa jest naszą popołudniową przyjemnością, nie musimy z niej rezygnować. Istnieje jednak sposób, dzięki któremu wieczorem nie będziemy musieli mierzyć się ze skutkami wypicia tego napoju. Jest nim sięganie po kawę decaf, czyli bezkofeinową. To kawa z naturalnych ziaren, które zostały poddane procesowi dekofeinizacji. Dzięki niemu w decafie pozostają jedynie śladowe ilości kofeiny, które nie mają właściwości pobudzających. Choć kawowi smakosze narzekają, że kawa bezkofeinowa nie ma pełni aromatu, dla większości fanów kawy różnica jest praktycznie niezauważalna. Kawa decaf jest także polecana kobietom w ciąży oraz karmiącym, które powinny unikać nadmiernego spożywania kofeiny.
Alkohol niweczy spokojny wypoczynek
Dla niektórych to wyznanie może być nowością, jednak alkohol wpływa bardzo negatywnie na jakość naszego wypoczynku. Owszem, dzięki jego spożyciu niekiedy prościej jest zapaść w sen. Jednak jest on zdecydowanie mniej regenerujący oraz przerywany wieloma wybudzeniami. Spożywanie alkoholu ma także wpływ na długość naturalnych faz snu. Będący pod wpływem procentów organizm mylnie ustala długość konkretnych faz, przez co ciało nie może przeprowadzić typowych procesów regeneracyjnych. Dodatkowo, alkohol ma działanie odwadniające, przez co po jego spożyciu obudzimy się z niewystarczającą ilością wody w organizmie i wysuszonymi ustami.
Wiele osób mylnie bierze otępiające właściwości wysokoprocentowych trunków za działanie uspokajające i sięga po alkohol, kiedy zaczyna borykać się z bezsennością. Przed snem starajmy się jednak nie sięgać ani po lampkę wina, ani po nic mocniejszego. Spożycie alkoholu może powodować nie tylko przykre dolegliwości, powszechnie zwane kacem, ale także trwałe zaburzenia cyklu snu i stałe obniżenie jego jakości.
Przez napoje gazowane poczujesz się ciężko
Wiemy już, że wiele napojów gazowanych zawiera utrudniającą zasypianie kofeinę. To jednak niejedyny powód, dla którego powinniśmy zrezygnować z ich spożywania przed snem. Przez to, że są one wypełnione gazowymi bąbelkami, możemy odczuwać powodujące dyskomfort uczucie wzdęcia i ciężkości, a także borykać się ze zgagą. Jeśli chcemy cieszyć się komfortowym wypoczynkiem, nie sięgajmy po gazowane napoje przed snem.
Wysokokaloryczne napoje odraczają moment zaśnięcia
Jak na organizm działają gwałtowne zmiany poziomu cukru we krwi? Można porównać to do gwałtownego zastrzyku energii, który na pewien okres znacząco nas pobudza i sprawia, że stajemy się ruchliwi, a nasze serca biją szybciej. Potem przychodzi okres spadku, podczas którego stopniowo wytracamy energię, stajemy się coraz słabsi i bardziej osowiali.
Takie właśnie działanie zaobserwujemy w swoich organizmach, jeśli przed snem zdecydujemy się na wypicie napoju zawierającego dużo cukru, czyli przykładowo soku lub napoju z syropem owocowym czy napoju energetycznego.
Działanie moczopędne psuje jakość wypoczynku
Źle wysypiamy się nie tylko wtedy, kiedy nasz organizm jest odwodniony, ale także w momencie, gdy wypite przez nas napoje zmuszają nas do nocnych wybudzeń i wycieczek do toalety, które nie są bez znaczenia dla jakości naszego wypoczynku oraz regeneracji. Co ciekawe, wcale nie musimy wypić dużej ilości napoju, by borykać się z tym problemem. Wystarczy, że przed snem sięgniemy po produkt o właściwościach moczopędnych.
Do tej grupy napojów zaliczamy niektóre napary i herbaty ziołowe, a także naturalne soki, takie jak żurawinowy. Choć niewątpliwie są one zdrowe i warto wprowadzić je do swojej diety, to najlepiej jest unikać ich spożywania na kilka godzin przed momentem zaśnięcia.
Co powinno się wypijać przed snem?
Na jakie napoje powinniśmy więc postawić wieczorem, by cieszyć się jak najspokojniejszym wypoczynkiem? Najlepsze są jak zwykle proste odpowiedzi. Sięgnijmy po szklankę wody w temperaturze pokojowej, która z pewnością nam nie zaszkodzi, a dodatkowo zapewni organizmowi prawidłowy poziom nawilżenia.
Oprócz tego postawmy na odpowiednie przygotowanie do wypoczynku. Poświęćmy trochę czasu na to, by zrelaksować ciało i umysł, odłóżmy na bok telefony i inne urządzenia emitujące światło niebieskie, Te czynności pozwolą nam cieszyć się zdrowym i długim wypoczynkiem. Postawmy także na odpowiednie elementy wyposażenia sypialni. Są one nie bez znaczenia nie tylko dla jakości, ale także zdrowia naszego wypoczynku. Wyposażmy swoje sypialnie w materace o odpowiednich rozmiarach, skali twardości oraz materiałach wypełnienia, które znaleźć możemy przykładowo tutaj: https://sennamaterace.pl/131-materace-naturalne. Dodajmy do nich kołdry o odpowiednim poziomie ciepłoty, przewiewne pościele oraz ergonomiczne poduszki, by cieszyć się długim, regenerującym i nieprzerwanym wybudzeniami snem.