Automatyzacja, robotyzacja czy rozwój algorytmów uczenia maszynowego niezaprzeczalnie obniża koszty pracy i usprawnia cały przebieg produkcji. Zastosowanie AI jest dość szerokie, podobnie jak płynące z tego korzyści. Jednak, czy AI może doprowadzić do kryzysu na rynku pracy, a tym samym – pozbawi nasz świat kilku zawodów?
Czym jest AI?
Wielu z nas fascynuje temat sztucznej inteligencji, czyli w skrócie AI (od ang. artificial intelligence). Najprościej mówiąc, są to maszyny, które naśladują ludzką inteligencję w celu wykonywania określonych zadań. Swoje sukcesy odnoszą poprzez usprawnienie działań na podstawie zebranych informacji. Za przykład sztucznej inteligencji posłużyć może:
- chatboty wykorzystujące AI, aby szybciej klasyfikować problem użytkowników oraz klientów, udzielając przy tym trafniejszych odpowiedzi,
- inteligentni asystenci, którzy wykorzystują AI do analizowania informacji o znaczeniu newralgicznym z dużych zbiorów danych, aby ulepszyć planowanie,
- silniki rekomendacji, czyli jedno z podstawowych narzędzi marketingowych, wykorzystywanych w e-commerce.
Jaką funkcję we współczesnym świecie pełni AI?
Niektóre technologie istnieją od kilkudziesięciu lat, ale postęp w zakresie mocy obliczeniowej, nowych algorytmów czy dostępność ogromnych ilości danych już doprowadziły do przełomu! Za większością sukcesów stoi właśnie sztuczna inteligencja, z którą możemy spotkać się na co dzień. Wykorzystuje się ją np.:
- do tworzenia spersonalizowanych reklam na podstawie wyszukiwań i zakupów online,
- do znajdowania trafnych wyników wyszukiwania,
- do cyfrowych asystentów,
- do tłumaczenia maszynowego,
- w inteligentnych budynkach, miastach i infrastrukturach czy nawet samochodach,
- do zwiększenia cyberbezpieczeństwa.
AI – jakie zawody są zagrożone?
Człowiek musi dbać o siebie – uprawiać sport i spożywać odpowiednio zbilansowane jedzenie. Co więcej – dla jego wydajności ważny jest sen, w którym udział bierze materac i kołdra z pierza. Sztuczna inteligencja nie wymaga żadnych z tych działań, przez co jest w stanie zastąpić człowieka w wielu dziedzinach. Oczywiście chodzi tu o te, które w znaczący sposób można zautomatyzować, czyli:
- analityk ds. badań rynkowych,
- specjalista marketingowy,
- kierownik sprzedaży,
W książkach popularnonaukowych nie raz przestrzegano nas przed tym, że sztuczna inteligencja jest w stanie sama się rozwijać oraz przejąć władzę nad światem. Jednak niezaprzeczalnie, potencjał AI sprawia, że możemy wytwarzać wiele rzeczy szybciej.
Przeczytaj także: