Sen to często jedyne, o czym marzymy pod koniec dnia. Gdy jesteśmy zmęczeni, chcemy wpaść w objęcia Morfeusza i zregenerować się przed kolejnym dniem. Niektórzy wolą spać zupełnie sami, natomiast osoby zakochane często wybierają dzielenie łóżka z drugą połówką. Jednak, co jest dla nas najlepszym rozwiązaniem? Kiedy najlepiej odpoczniemy – śpiąc razem czy osobno?

Spanie razem – co nam daje?

Według naukowców, spanie z drugą połówką wpływa pozytywnie na samopoczucie i to, jak się czujemy przez cały dzień. Osoby w związkach często nie wyobrażają sobie przespać choćby jednej nocy bez partnera. Wiąże się to z wielkim przywiązaniem i chęcią spędzenia każdej chwili z ukochaną osobą. Zakochani chcą się do siebie przytulać, czuć swój dotyk i bliskość. W momencie pierwszego zauroczenia nie przeszkadza im to, że partner chrapie, głośniej oddycha czy to, że się rozpycha. Nie zwraca się na to uwagi, ponieważ liczy się tylko to, że jest obok. Co ważne, nie trzeba spać w siebie wtulonym, a jedynie odczuwać, poprzez minimalny dotyk, obecność drugiej osoby. Dzięki temu sen jest głębszy i bardziej spokojny, ponieważ czujemy się bezpiecznie, a poziom kortyzolu we krwi, hormonu stresu znacznie się obniża. Sen z drugą połówką, szczególnie na początku związku, ma naprawdę wiele korzyści, przede wszystkim umacnia więź i sprzyja dotarciu się.

Spanie z drugą osobą bywa jednak również problematyczne, ponieważ dwie osoby w jednym łóżku mają różne przyzwyczajenia i czasami ciężko jest to pogodzić, śpiąc na stosunkowo małej powierzchni. W tym przypadku trzeba chodzić na różne kompromisy, które rzadko są korzystne dla obu stron. Chęć spania osobno w związku często przez różne osoby jest źle odbierana. Kojarzone jest to z osłabieniem więzi, a nawet kryzysem, przez który przechodzą zakochani. Posiadanie osobnych kołder może zdecydowanie podnieść komfort spania razem. Dzięki temu łatwiej oddzielić przestrzeń dla siebie, przez co nie trzeba martwić się, że zabierzemy komuś przykrycie i będzie całą noc marznął. Daje to zdecydowanie większą swobodę i często łatwiej jest zasnąć. Oprócz tego, możemy idealnie dopasować ten element wyposażenia sypialni do własnych preferencji. Jeżeli lubimy spać pod cieńszym przykryciem, ponieważ jest nam stale ciepło, warto wybrać te odpowiednie na lato. W tym przypadku nie musimy dopasowywać się do partnera i męczyć się pod typem kołdry, której nie jesteśmy fanem.

Ranny ptaszek i nocny marek

Jak najlepiej zadbać o komfort snu z twoim partnerem?Co jednak poradzić, gdy partnerzy potrzebują różnych pór na sen? Jest to kolejny problem, osób chcących spać w jednym łóżku. O wiele łatwiejsze jest kładzenie się spać i wstawanie o tych samych porach. Niestety, bardzo rzadko to się zdarza i niezwykle ciężko dopasować się pod tym kątem do siebie. Preferencje różnych organizmów, dotyczące pór na pójście spać i czuwanie, często są zupełnie różne. Próbowanie na siłę dopasować się do drugiej osoby, często przynosi odwrotne efekty i może doprowadzić nawet do bezsenności. Dlatego w tym przypadku, warto słuchać swojego organizmu i kłaść się spać dopiero wtedy, gdy jesteśmy naprawdę zmęczeni i czujemy, że potrzebujemy odpoczynku. Rozwiązaniem na to jest spanie w innym pomieszczeniu, niż w tym, w którym toczy się życie codzienne. Dzięki temu osoba potrzebująca położyć się szybciej, bez problemu może udać się do sypialni i w spokoju zasnąć, a w tym momencie, nocny marek może po cichu i z większą uważnością relaksować się lub wykonywać swoje obowiązki.

Spanie osobno – korzyści

Z czasem jednak miłość między dwoma osobami traci na intensywności, staje się bardziej dojrzała i kochankowie rozumieją, że spanie osobno to troska o własną wygodę, na którą w pełni zasługują. Sen wpływa na nasze zdrowie i funkcjonowanie, więc warto o niego odpowiednio dbać. Będąc do siebie bardzo przywiązanym, łatwo zrozumieć, że spanie osobno nic nie zmienia w wieloletnim związku, a można uwolnić się od nawyków i przyzwyczajeń naszego partnera, które często nie pozwalały na spokojny sen. Dodatkowo może nieść ze sobą korzyści, takie jak większa regeneracja całego organizmu oraz lepsze wysypianie się. Badania dowodzą, że spanie samemu sprawia, że jesteśmy bardziej wypoczęci i zrelaksowani. Mamy całe łóżko dla siebie, nikt nam nie przeszkadza oraz my nie przeszkadzamy nikomu. Możemy spać w każdej, nawet najdziwniejszej pozycji, zajmując całą powierzchnię. Oprócz tego nie musimy martwić się o to, czy nie zabieramy komuś kołdry. Nikt nie budzi nas, gdy wstaje do toalety lub napić się szklanki wody. Nie słyszymy denerwującego pochrapywania. Jednak nie ma co ukrywać, że najczęściej decydują się na to jedynie związki z naprawdę długim stażem. Wtedy nie przeszkadza im ten brak bliskości oraz intymności, który towarzyszy zakochanym śpiącym razem, w jednym łóżku.

Materac dla dwojga

Ułatwić spanie razem i poprawić komfort snu może materac dla par. Został on zaprojektowany specjalnie dla osób śpiących na co dzień ze swoim partnerem lub partnerką. Innowacyjna technologia zastosowana w jego budowie zapewnia doskonałe podparcie dla obu sylwetek, a oprócz tego niweluje falowania powierzchni materaca, które spowodowane są ruchami partnera. W takim wypadku, ułożenie drugiej osoby nie wpływa na nas i naszą wygodę snu. Daje to niesamowity komfort użytkowania. Dzięki temu nie wybudzamy się w nocy, a nasz sen jest nieprzerwany i pełny. Materace dla par są projektowane w dwojaki sposób – z jednolitych komponentów lub z różnymi strefami twardości. Drugie rozwiązanie sprawdzi się idealnie dla par, które dzieli duża różnica wzrostu, wagi lub potrzeb zdrowotnych. Materace dwuosobowe charakteryzują się również tym, że idealnie odprowadzają wilgoć i zapewniają odpowiednią temperaturę wewnątrz i na zewnątrz, dzięki czemu jest mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się grzybów, pleśni czy drobnoustrojów. Zastosowanie pianki termoelastycznej sprawia, że każdy z partnerów otrzymuje odpowiedni dla siebie komfort termiczny, przez co w ciągu nocy nie przegrzewa się, ani nie wychładza. Przy okazji, tego typu materac łatwo jest utrzymać w czystości, dzięki temu, że posiada delikatny i praktyczny pokrowiec, który można wyprać w pralce. Odpowiednio dopasowany materac dla dwojga nie krępuje ruchów żadnej ze stron oraz daje niesamowitą wygodę. Warto zainteresować się tym produktem, jeśli śpimy ze swoją drugą połówką i chcemy osiągnąć jeszcze większy komfort nocnego wypoczynku.

Nie ma jednej, prawidłowej i uniwersalnej odpowiedzi na to, czy lepiej spać razem, czy może osobno. Warto dopasować to do własnych preferencji. Spanie z drugą połówką daje nam poczucie bezpieczeństwa oraz obniża poziom stresu. Natomiast, kładąc się spać sami, we własnym łóżku dbamy o swój komfort i mamy szansę na lepsze wysypianie się, co jest niesamowicie ważne dla naszego zdrowia.

Przeczytaj także: