Wszyscy kochamy nasze zwierzaki. Są radosne i pełne energii, którą przenoszą również na nas, a czas spędzony z nimi to wielka przyjemność. Nie można jednak ukryć tego, że zwierzaki często się brudzą. Może to stać się sporym problemem, jeśli nie będziemy umieli sobie z tym odpowiednio poradzić. Jak prawidłowo zadbać o czystość naszego pupila? Dowiedz się więcej!

Dlaczego warto poświęcić czas na naukę czystości u psa?

Nauka pielęgnacji i zachowania czystości to coś, co powinniśmy wdrożyć już od samego początku. Miejmy na uwadze to, że kiedy nasz pies jest jeszcze szczeniakiem, najłatwiej jest mu nauczyć się nowych rzeczy i przywyknąć do danej rutyny. Jeśli wtedy poświęcimy nasz czas, aby nauczyć go odpowiednich zachowań, w przyszłości będzie to posłuszny, grzeczny zwierzak. Odnosi się to również do treningu czystości – im wcześniej zaczniemy ten proces, tym szybciej pozbędziemy się problemu z załatwianiem się psa w naszym domu. Łatwiej będzie nam zadbać o jego higienę. Jak się do tego zabrać? Możemy posłużyć się matą, z której pies będzie korzystał w środku. Jednocześnie należy jednak regularnie z nim wychodzić – szczeniaki mają znacznie szybszą przemianę materii, dlatego udawajmy się z nim na zewnątrz jak najczęściej. Dopilnujmy tego, aby pies mógł przy okazji powęszyć i zaznajomić się z otoczeniem – wtedy spacer będzie kojarzył mu się bardzo pozytywnie. Kiedy już zapoznamy psa z rytuałem wychodzenia na spacer, łatwiej będzie nam wdrożyć inne polecenia. Najłatwiej przebiegnie to u szczeniaków – tak jak z nauką załatwiania potrzeb fizjologicznych, tak z czesaniem, kąpaniem czy używaniem cążków do paznokci będzie nam zdecydowanie prościej, jeśli już od pierwszych dni będziemy oswajać psa z tymi rzeczami. Zwróćmy uwagę, aby robić to stopniowo. Nie bądźmy pośpieszni czy niespokojni, bo nasz pies to odczuje. Możemy na przykład podczas zabawy sięgnąć po szczotkę i pokazać ją zwierzakowi. Dzięki temu zrozumie, że jest to coś, czego nie musi się obawiać. Kiedy pies odpowiednio zareaguje lub pozwoli się poczesać czy wyczyścić, powinniśmy go za to nagrodzić. Pokażmy mu, że za spokojne zachowanie i współpracę należy się pochwała, aż w końcu odpowiednie postępowanie wejdzie mu w nawyk.

Z czego powinna składać się pielęgnacja psa?

Jak zadbać o czystość naszego pupila?Gdy nauczymy się współpracować z naszym czworonogiem, będziemy mogli przejść do wykonania danych zabiegów pielęgnacyjnych. Pamiętajmy jednak o tym, że u każdego zwierzaka zachowanie czystości będzie wyglądało inaczej. Wpływ na to ma wiele różnych czynników – rasa, rodzaj i długość sierści, stan zdrowia, zachowanie. Rozważmy te aspekty przed przystąpieniem do kąpieli czy czesania. Oczywiste jest, że piesek, który preferuje spokojny relaks w domu, będzie potrzebował mniej ilości kąpieli czy zwierzak, który podczas spacerów chętnie wskakuje do błota czy góry ziemi. Warto jednak wiedzieć o tym, że ogólna pielęgnacja psa składa się z kąpieli, czesania, a także czynności profilaktycznych. Te czynności zagwarantują, że nasz zwierzak będzie się wspaniale prezentował, a do tego uniknie nieprzyjemnych dolegliwości skórnych czy infekcji.

Jak i kiedy należy kąpać psa?

Kąpanie psa to coś, co dla opiekunów może wydawać się sporym wyzwaniem, zwłaszcza kiedy są posiadaczami dużych ras. Jeśli jednak odpowiednio się przygotujemy i wcześniej oswoimy naszego psa z tym działaniem, nie mamy czego się obawiać. Kąpiel to niezbędna rzecz, szczególnie wtedy, gdy wychodzimy na spacery w miejsca, w których nasz zwierzak może się łatwo zabrudzić. Czysta sierść to też zdrowa i odżywiona sierść, dlatego nie powinniśmy zapominać o tym elemencie. Zanim jednak zabierzemy się do kąpania psa, wyjdźmy z nim na zewnątrz. Tam zwierzak będzie mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, a także się zmęczyć, dzięki czemu przed samą kąpielą będzie o wiele spokojniejszy. Potem warto go wyczesać, aby pozbyć się kołtunów. Przygotujmy dla zwierzaka odpowiednią przestrzeń, a następnie zacznijmy kąpiel. Stopniowo zmoczmy sierść i nałóżmy szampon. Omijajmy okolice uszu i oczu. Po kąpieli należy wysuszyć psa. Możemy też wykonać masaż. Warto pochwalić go i nagrodzić za spokojne zachowanie.

Jakie kosmetyki dla psa?

Nie ma wątpliwości, że wybór kosmetyków dla psa powinien być dobrze przemyślany. Nie możemy kupować przypadkowych produktów, ponieważ istnieje ryzyko, że zaszkodzimy tym naszemu zwierzakowi. Dopilnujmy, aby preparaty, które używamy podczas kąpieli, były dla niego bezpieczne. Postawmy na minimalizm – zdecydowanie lepsze dla naszego psa będą kosmetyki o prostym, jasnym składzie. Unikajmy takich, które mają silny zapach. Zamiast tego skupmy się na tym, aby odpowiednio czyściły i działały korzystnie na sierść. Pamiętajmy o tym, że inne artykuły sprawdzą się dla szczeniaków, a inne dla dorosłych psów. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na to, aby pasowały do rodzaju sierści zwierzaka.

Higiena snu a pies

Nie ma wątpliwości, że pojawienie się psa w domu zmienia nasze życie o sto osiemdziesiąt stopni. Dla tych, którzy po raz pierwszy są opiekunami, może być to niemałe zaskoczenie. Warto wtedy dowiedzieć się, że jedna z rzeczy, o które należy szczególnie zadbać, jeśli posiadamy psa, to nasza higiena snu. Wiele osób pozwala swoim pupilom spać razem z nimi w łóżku. Towarzystwo naszego ukochanego zwierzaka na pewno będzie miłe, musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wpływa to niekorzystnie na czystość i higienę naszej sypialni. Nawet jeśli regularnie kąpiemy psa, nie unikniemy tego, że przeniesie on do naszego łóżka różne bakterie i drobnoustroje. Zostawi też sporo sierść, co będzie szczególnie niewskazane dla alergików. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w specjalne legowisku, w którym nasz pupil będzie mógł swobodnie się położyć. My za to będziemy mogli zainwestować w takie artykuły sypialniane, o jakich marzyliśmy. Sprawdźmy ofertę http://abcsnu.pl/ i zapoznajmy się z informacjami na temat zdrowego snu na stronie http://sprezynowe-materace.pl/. Wtedy przekonamy się, jak ważna jest powierzchnia, na której śpimy. Warto zainwestować w produkt taki jak https://hilding.pl/produkt/materace-multipocket/hilding-flamenco/, aby mieć pewność, że każdej nocy się wyśpimy.

Pielęgnacja i utrzymanie psa w czystości jest znacznie łatwiejsze, niż mogłoby nam się to wydawać. Jeśli poświęcimy czas na to, aby nauczyć i przyzwyczaić naszego pupila do pielęgnacyjnych rytuałów, ten proces przebiegnie szybko i sprawnie. Pies będzie miał piękną, lśniącą sierść, a my nie będziemy musieli obawiać się o nagromadzenie się brudu w naszym domu!

Przeczytaj także: Jak spanie z pupilem wpływa na nasze zdrowie?