Trądzik to przypadłość, z którą boryka się wiele nastolatków. Jednak coraz więcej osób dorosłych, w tym kobiet w przedziale wiekowym 25-35 lat również skarży się na jego występowanie. Jak się okazuje, mamy tutaj najczęściej do czynienia z trądzikiem hormonalnym, który jest postacią trądziku pospolitego. A co warto o nim wiedzieć? Oto garść informacji na temat trądziku hormonalnego, które z pewnością pomogą nam w walce z nim!
Jakie są przyczyny i objawy trądziku hormonalnego?
Przyczyną powstania trądziku hormonalnego jest nieprawidłowe stężenie jednego lub kilku hormonów. Najczęściej zaburzeniu ulega testosteron, dehydroepiandrostendion (DHEA), dihydrotestosteron (DHT), hormon luteotropowy (LH) czy folikulotropowy (FSH). Oprócz tego warto wspomnieć o hormonach tarczycy, insulinie, prolaktynie, estrogenach czy progesteronie, które również mogą być przyczyną trądziku hormonalnego. Tak naprawdę wzrost lub spadek wymienionych wyżej hormonów przyczynia się do nadprodukcji sebum, powstawania wągrów, krost czy stanów zapalnych. A jak objawia się taki trądzik? Zależy to w dużej mierze od tego, jakie hormony przyczyniły się do wystąpienia zaburzeń. W przypadku androgenów, na skórze twarzy, szyi i pleców pojawiają się duże, a także bolesne grudki w połączeniu z zaskórnikami. Sama cera jest tłusta i dość mocno się błyszczy. Jednak dobrą informacją jest fakt, iż zmiany skórne rzadko ulegają stanom zapalnym. Jeśli za trądzik odpowiadają estrogeny, to wykwity ograniczają się głównie do twarzy. Oznacza to, że pojawiają się na czole, policzkach, nosie czy brodzie. Powstałe grudki i krostki mają charakter swędzący oraz piekący.
Na czym polega pielęgnacja skóry trądzikowej?
Chcąc całkowicie wyleczyć trądzik hormonalny, musimy nie tylko stosować odpowiednio dopasowaną do naszego problemu farmakoterapię, ale także zmienić swój styl życia. Z czym to się wiąże? Jak się okazuje, ogólnie pojęta pielęgnacja skóry trądzikowej dotyczy przede wszystkim aktywności fizycznej, zdrowego snu, słońca oraz odpowiedniej diety. Zatem, na co zwrócić szczególną uwagę, a czego unika?
Właściwa higiena
Zaleca się stosowanie preparatów przeznaczonych do skóry z trądzikiem. Ich składniki ograniczają rozwój mikroorganizmów, hamują wydzielanie sebum czy łagodzą podrażnienia. Warto zainwestować w preparaty oczyszczające oraz peelingujące. Natomiast przy wyborze kremów uważnie czytajmy skład i wybierajmy produkty, które nie będą zatykać porów.
Aktywność fizyczna
Z pewnością spotkaliśmy się z licznymi teoriami na temat sportów w okresie trądziku. Jak się okazuje, aktywność fizyczna wspomaga leczenie tej przypadłości! Wynika to z faktu, iż pozbywamy się toksyn z organizmu, a także zwiększamy przepływ w naczyniach krwionośnych, dzięki czemu skóra jest bardziej odżywiona. Pamiętajmy jednak o właściwym odpoczynku, w którym pomoże nam http://materace-twarde.pl oraz właściwej higienie. W końcu pot razem z zanieczyszczeniami może zatykać pory.
Zdrowy sen
Zdrowy sen jest dobry na każdy problem. Nie ma się co dziwić, w tym czasie organizm może się zregenerować zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. W przypadku trądziku, spokojny sen może nie tylko wspomóc leczenie trądziku, ale także zapobiec jego powstaniu. Jednak w tym celu postawmy na wysokiej jakości produkty do spania, który wyróżniają się wysokim stopniem higieniczności. Są to materace od https://hilding.pl/ oraz różnego rodzaju modele dostępne na https://sleepinghouse.pl/.
Słońce
Krąży wiele plotek na temat opalania skóry z trądzikiem. Jak się okazuje, słońce absolutnie nie leczy tej przypadłości, a wręcz nasila problem. Wynika to z faktu, iż pod wpływem promieniowania UV zewnętrzna warstwa naskórka ulega pogrubieniu. Sprzyja to zatykaniu gruczołów łojowych, przez co pojawiają się dodatkowe krosty, zaskórniki i grudki podskórne.
Dieta na trądzik
Mało kto pamięta o tym, że dieta bogata w cukier, nabiał, ostre przyprawy czy produkty typu fast-food to wróć cery trądzikowej. Wynika to z nasilenia tej przypadłości. Uwzględniamy tutaj warzywa, owoce czy produkty będące źródłem witamin z grupy B, a także A, C czy E. Nie można zapomnieć także o cynku albo selenie.
Jak leczy się trądzik hormonalny?
Zanim przejdziemy do leczenia trądziku, lekarz specjalista musi go zdiagnozować. Najlepiej skonsultować się z dermatologiem, endokrynologiem, a czasem ginekologiem. Wynika to z faktu, iż leczenie trądziku wymaga odważnego podejścia do pacjenta. W celu potwierdzenia diagnozy oraz ustalenia jasnej przyczyny zarówno dermatolog, jak i endokrynolog mogą skierować nas na wykonanie dodatkowych badań. Najczęściej dotyczą one sprawdzenia poziomu androgenów i progesteronu. Oprócz tego kontroluje się wcześniej wspomnianą prolaktyna, FSH, LH, testosteron czy hormony tarczycy. Zaleca się także zbadanie poziomu cholesterolu, glukozy oraz insuliny. Jeśli znane jest już źródło problemu z trądzikiem hormonalnym, to można przejść do jego leczenia. Już na wstępie musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to proces wymagający czasu, konsekwencji oraz cierpliwości. Wynika to z faktu, iż skóra potrzebuje kilku lub nawet kilkunastu tygodni, aby móc nie tylko reagować na leki, ale także zmianę pielęgnacji. W przypadku farmakoterapii najczęściej stosuje się retinoidy, czyli pochodne witaminy A, antybiotyki (najczęściej linkozamidy, makrolidy lub tetracykliny, a także liki antyandrogenowe.
Trądzik hormonalny stanowi przypadłość wynikającą z zaburzeń układu wewnątrzwydzielniczego u osób dorosłych. Problem ten można wyleczyć poprzez odpowiednio dobraną farmakoterapię. Nie zapominajmy jednak o niezwykle ważnym elemencie, jakim jest właściwa pielęgnacja oraz dieta. To dzięki nim możemy znacząco złagodzić objawy trądziku, a także poprawić ogólny stan swojej cery.