Życie dzieli się na wiele etapów, a jednym z nich jest zdecydowanie się na potomstwo. Przed przywitaniem swojego maluszka na świat musimy podjąć wiele ważnych decyzji, które związane są m.in. z urządzeniem pokoju. Po urodzeniu wielu z nas zastanawia się, czy lepiej, aby dziecko spało z nami w jednym łóżku, czy we własnym łóżeczku w osobnym pokoju lub we własnym łóżeczku, ale w sypialni rodziców. W przypadku spania z dzieckiem krąży wiele kontrowersji – zatem, czy warto w ogóle się nad tym zastanowić? Oto najważniejsze wady i zalety!

Czym jest co-sleeping?

W dzisiejszych czasach spotykamy się z coraz częstszą i coraz intensywniejsza debata na temat co-sleepingu. Jednak, na czym on tak dokładnie polega? Definiuje się go jako współspanie, które dotyczy po prostu spania rodzica z dzieckiem w jednym łóżku. Kwestia ta dotyczy najmłodszych członków naszej rodziny, czyli niemowlaków. Jak się okazuje, kiedyś sprawa była jasna, a wspólne spanie było normom. Tak naprawdę dopiero w XX wieku zaczęto odchodzić od tego zwyczaju, a dziecko od narodzin przyzwyczajono do spania w osobnym łóżeczku. Jednak moda wraca, a co-sleeping ponowienie jest praktykowany. Czy słusznie? Opinie są podzielone, gdyż metoda ta ma swoje wady i zalety. A o jakich warto wiedzieć?

Spanie z dzieckiem - poznaj wady i zaletySpanie z dzieckiem – najważniejsze wady

Spanie z dzieckiem z pewnością wiąże się z licznymi zmianami, jakie będziemy musieli wprowadzić w swojej sypialni. Jednak, czy są one konieczne? Jak się okazuje, kwestia ta ma wiele wad, o których należy pamiętać przed pierwszą wspólną nocą z maluszkiem. Zatem, dlaczego nie warto spać z dzieckiem? Oto najważniejsze wady!

  • sen rodziców jest płytszy, gdyż według badań, kiedy śpimy obok drugiej osoby, nasz organizm staje się czujny,
  • rodzice niezachowujący podstawowych zasad bezpieczeństwa mogą zrobić krzywdę dziecku,
  • dziecko w łóżku rodziców negatywnie wpływa na sferę seksualną,
  • starsze dzieci mogą w łóżku w czasie snu kręcić się, kopać lub mówić przez sen, co znacząco utrudnia rodzicom wysypianie się,
  • pojawiają się problemu z pościelą, gdyż materiał, z jakich składa się pościel, kołdra czy poduszka mogą być niebezpieczne dla maluszka.

Jeśli już pozwolimy dziecku spać z nami w jednym łóżku, to później ciężko będzie je odzwyczaić. Wyprowadzka do własnego pokoju może skończyć się płaczem lub bezsennością dla dziecka, dlatego warto już od początku przyzwyczajać je do własnego łóżeczka i pokoiku. Temat spania po urodzeniu dziecka powinien być przez nas obgadany jeszcze w czasie ciąży, o czym wielu z nas zapomina. Wówczas należy zastanowić się, jaki model nam najbardziej odpowiada oraz co może być najkorzystniejsze dla naszego maluszka. Zatem, jaka jest druga strona medalu?

Spanie z dzieckiem – najważniejsze zalety

Obecnie spotkamy się z wieloma zwolennikami spania z dzieckiem. Są to przeważnie sympatycy rodzicielstwa bliskości, gdyż dla nich jest to wyjątkowa metoda, pozwalająca na zapewnienie niemowlęciu poczucia bezpieczeństwa, które jest niezbędne do właściwego rozwoju. Według wielu badań, spanie z rodzicami korzystnie wpływa m.in. na rozwój psychiczny dziecka, jego tętno, oddech, jakość snu czy nawet poziom hormonów. Wielu rodziców chwali sobie to z uwagi na wygodę i lepsze wysypianie się, gdyż nie trzeba wstawać do maluszka co 2-3 godzin. Jest to niezwykle ważne, gdyż w pierwszych tygodniach i miesiącach życia kwestia wypoczętej mamy jest pierwszorzędowa. Wiele mówi się o tych zaletach spania malucha z rodzicami, jednak na czym one dokładnie polegają? Otóż najczęściej mówi się o tym, że:

  • dziecko śpi głębiej i spokojnej, gdy czuje obecność rodzica, ponieważ daje mu to poczucie bezpieczeństwa,
  • jest to wygodne dla mam karmiących, gdyż nie muszą w nocy wstawać do dziecka,
  • jest to wskazane przez doradców laktacyjnych z uwagi na fakt, iż dziecko przybywające blisko mamy stymuluje laktację,
  • dziecko, które śpi z rodzicami, rzadziej choruje, gdyż jego układ odpornościowy jest przyzwyczajony do niektórych szczepów drobnoustrojów chorobotwórczych,
  • dziecko nie budzi rodzeństwa w nocy oraz pogłębia się jego więź z opiekunem.

Nie da się również zaprzeczyć, że opieka nad dzieckiem jest łatwiejsza, gdyż łatwiej sprawdzić, czy dziecko przypadkiem się nie odkryło. Poza tym – przytulone do mamy lub taty ma zapewnione dodatkowe ciepło.

Zasady bezpiecznego spania z dzieckiem

Decydując się na spanie z dzieckiem w jednym łóżku, należy trzymać się kilku podstawowych zasad. Pozwolą one zapewnić naszemu maluszkowi bezpieczeństwo oraz zapewnią komfortowe warunki dla obu stron. Zatem, co warto mieć na uwadze? Oto podstawowe zasady bezpieczeństwa spania rodziców w jednym łóżku z dzieckiem:

  • ograniczmy do minimum ilość akcesoriów sypialnianych, w postaci małych poduszek oraz zainwestujmy w przyjemną w dotyku pościel,
  • zainwestujmy w odpowiedni materac do spania, a także wodoodporny ochraniacz na materac,
  • zadbajmy o to, aby dziecko miało własną kołderkę, gdyż nasza jest zbyt ciężka,
  • zabezpieczamy łóżko, aby dziecko nie spadło z łóżka w czasie snu,
  • dajmy sobie przestrzeń, aby odsunąć się od malucha, gdy już zaśnie.

Pamiętajmy również, aby nigdy nie spać z dzieckiem, kiedy jesteśmy pod wpływem alkoholu, narkotyków, leków usypiających lub takich, które powodują głęboki sen. Nie zaleca się również stosowania co-sleepingu, gdy jesteśmy przemęczeni, a także palimy papierosy. Wynika to z faktu, iż drastycznie spada bezpieczeństwo dziecka w łóżeczku. Podsumowując, spanie z dzieckiem ma swoje wady i zalety, jednak jeśli faktycznie wybierzemy tę metodę, to uwzględnimy wszystkie zasady bezpieczeństwa oraz mimo wszystko wyposażamy pokój w osobne łóżeczko. W końcu nigdy nie wiadomo, kiedy się ono przyda.

Na temat spania dziecka z rodzicami w naszym społeczeństwie funkcjonuje wiele sprzecznych opinii. Warto zatem do tego tematu podejść w sposób indywidualny i zapoznać się z podstawowymi wadami oraz zaletami. Jeśli natomiast zdecydujemy się na to, że dziecko będzie z nami spało, to zadbajmy o jego bezpieczeństwo zgodnie z przedstawionymi w tym artykule zasadami.

Przeczytaj także: