Pojawienie się dziecka na świecie to najszczęśliwsza chwila w życiu każdego rodzica. Jednak wiąże się z poświęceniem czasu przez matkę na karmienie piersią. Czynność ta nie zawsze jest łatwa, gdyż na swojej drodze możemy napotkać różnego rodzaju problemy. Na szczęście badania wykazały, że średnio do trzeciego dnia karmienia aż 92% kobiet z 500 przebadanych mamy spotkało się z różnymi trudnościami. A jak można rozwiązać najczęstsze z nich?
Problem 1 – ból podczas karmienia piersią
Pojawiający się w czasie karmienia piersią bólu może być spowodowane obolałymi oraz wrażliwymi brodawkami sutkowymi. Dodatkowo problem ten pogłębia karmienie dziecka co kilka godzin, gdyż przyczynia się to często do pękania lub krwawienia brodawek. Rozwiązaniem jest sprawdzenie, czy dziecko dobrze chwyta pierś, wypróbowanie alternatywnych pozycji do karmienia czy stosowanie maści z ultraczystą lanoliną. Dobrym pomysłem będzie rozmowa z lekarzem lub konsultantem laktacyjnym.
Problem 2 – trudność noworodka z uchwyceniem piersi
Niektóre noworodki mogą mieć trudność z prawidłowym chwytaniem piersi. Tutaj najczęściej potrzebujemy czasu na oswojenie się z karmieniem, jednak częstą przyczyną są także przedwczesne narodziny lub wklęsłe brodawki u mamy. Problem ten można rozwiązać poprzez stosowanie różnych pozycji, wyciąganiu wklęsłych lub płaskich brodawek czy karmienie przy użyciu nakładek na brodawki. W razie problemów zawsze można poprosić o wsparcie konsultanta laktacyjnego.
Problem 3 – zbyt mało pokarmu
Na początku laktacja będzie niewielka, a wszystko normalizuje się drugiego – czwartego dnia od porodu. Jednak zbyt mało pokarmu może przysporzyć nam sporo problemu i to niezależnie od przyczyny. Jeśli stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, to warto zwrócić się o pomoc do konsultanta laktacyjnego, specjalisty od karmienia piersią czy lekarza, gdyż pomogą oni zdiagnozować ewentualny problem. Oprócz tego warto karmić na żądanie, a nie według harmonogramu, zadbać o siebie oraz spróbować odciągać pokarm.
Problem 4 – zbyt dużo pokarmu
U niektórych kobiet laktacja rozpoczyna się bardzo intensywne, przez co w produkuje się więcej mleka, niż potrzebuje dziecko. Ta sytuacja powinna się unormować, jednak do tego czasu piersi mogą być bolesne i twarde, a dodatkowo mogą pojawić się wycieki. Najlepiej nadmiar pokarmu odciągnąć ręcznie lub za pomocą laktatora. Warto także zasięgnąć porady u konsultanta laktacyjnego lub specjalisty od karmienia piersią.
Problem 5 – wyciek pokarmu
Niechciane, ale powszechne zjawisko występujące już w pierwszych dniach karmienia piersią. Mleko może wypływać z jednej piersi, gdy karmimy dziecko drugą czy kiedy leżymy na brzuchu w czasie snu. Zjawisko ustępuje zwykle po sześciu tygodniach, jednak warto chronić ubrania i materac wkładając do biustonosza wkładki laktacyjne, inwestując w ochraniacz na materac z www.hilding.pl czy nakładając osłony zbierające.
Problem 6 – bolesny guzek w piersi
U kobiet karmiących piersią mogą powstawać guzki z różnych przyczyn. Za najpowszechniejszą uznaje się pokarm blokujący kanalik mleczny. Wówczas może on wywoływać twarde zgrubienia, przez które pierś jest bolesna i wrażliwa. Aby rozwiązać ten problem, można masować okolice guzka, co przyspieszy zaniknięcie blokady lub odciągać pokarm. Oprócz tego przed karmieniem wykonajmy delikatny, ciepły okład.
Problem 7 – zaczerwienienie i bolesność piersi
Zablokowany kanalik może, ale nie mus być przyczyną zaczerwienienia i bolesności piersi. Wiele kobiet zmaga się także z zapaleniem sutka, co dodatkowo objawia się podwyższoną temperaturą oraz symptomami grypowymi. Najlepiej uzyskać pomoc lekarską oraz wziąć paracetamol, aby uśmierzyć ból. Należy także kontynuować częste karmienie piersią lub odciąganie pokarmu. Zaleca się także podawanie dziecku niedrożnej piersi czy też masowanie wrażliwego obszaru w ciepłej kąpieli lub pod prysznicem.
Problem 8 – odczuwanie zmęczenia
W pierwszych tygodniach karmienia piersią wiele kobiet skarży się na przemęczenie. Nic dziwnego, czynność ta jest męcząca oraz przytłaczająca. Właśnie dlatego warto zadbać o siebie – spożywać zdrowe pokarmy, wypijanie odpowiedniej ilości wody czy wysypianie się na wygodnym łóżku zawierających np. materac Hilding Bora. Oprócz tego można karmić na leżąco, co będzie dla wielu z nas znacznie wygodniejsze.
Problem 10 – pęcherze na brodawce
Częste karmienie piersią może skutkować powstawaniem bolesnych otarć lub krwistych pęcherzy na piersiach, brodawkach sutkowych lub otoczkach. Tutaj najlepiej poprosić konsultanta laktacyjnego o sprawdzenie prawidłowego przystawiania do piersi. Zaleca się także zażycie paracetamolu, wypróbowanie alternatywnych pozycji do karmienia czy stosowania maści z ultraczysta lanoliną. Zdecydowanie nie próbujmy przebijać pęcherza!
Problem 11 – białe, bolesne punkty na brodawce
Wylot kanalika mlecznego może zostać zablokowany zgęstniały mlekiem lub porośnięty cienką warstwą skóry. Wówczas na brodawce tworzą się niewielkie, białe lub żółte punkty. Mogą one wywoływać ból lub dyskomfort, jednak nie zawsze. Jeśli nam przeszkadzają, możemy zastosować się do porad dotyczących pęcherzy, a także usunąć zator, np. delikatnym wyciągnięciem go czystymi paznokciami.
Karmienie piersią to swego rodzaju umiejętność, której musimy się nauczyć. Jeśli wydaje nam się, że niektóre mamy robią to swobodnie i instynktownie to spokojnie, włożyły w to dużo pracy, nabierając przy tym wprawy. Pojawiające się problemy to również nic złego.