Bez względu na wiek i stan zdrowia, zawsze należy dbać o zęby. Prawidłowa higiena jamy ustnej pomaga w zapobieganiu chorobom oraz w utrzymaniu pięknego, białego uśmiechu. Jakie są najważniejsze zasady dotyczące dbania o zęby? Czego unikać, aby cieszyć się zdrowymi zębami? W tym artykule rozprawimy się z powszechnymi mitami i wskażemy najważniejsze korzyści wynikające z dbałości o higienę jamy ustnej.

Dlaczego warto dbać o zdrowe zęby?

Zdrowe zęby to dla wielu osób przede wszystkim wymiar estetyczny. Kojarzone są z białym, estetycznym uśmiechem. Jednak jest to zaledwie jedna korzyść wynikająca z systematycznego dbania o higienę jamy ustne. Niestosowanie się do podstawowych zasad dbania o zęby może negatywnie wpłynąć na kondycję całego organizmu – m.in. w obrębie układu sercowo naczyniowego, jak i nerwowego. Często zdarzają się bowiem sytuacje, w których po wizycie u lekarza innej specjalności, pacjenci otrzymują skierowanie do dentysty, ponieważ źródło problemu leży właśnie w jamie ustnej. Jakie są najważniejsze kwestie wskazujące na to, że warto na co dzień dbać o zdrowe zęby?

  • Wygląd – zdrowe zęby to piękny uśmiech. Ich stan w znacznym stopniu determinuje wizerunek i wygląd całej twarzy. Nie bez powodu wiele osób decyduje się na podejmowanie leczenia ortodontycznego, czy wykonywanie zabiegów wybielających.
  • Zdrowie – dzięki stosowaniu się do zasad higieny, można uniknąć przykrych chorób przyzębia, próchnicy i innych problemów w obrębie jamy ustnej. Dodatkowo zmniejsza się prawdopodobieństwo zachorowania na schorzenia ogólnoustrojowe.
  • Samopoczucie – komfortowe jedzenie i picie, brak bólu i świeży oddech to podstawa dla dobrego samopoczucia każdego dnia. Dyskomfort często utrudnia sen – nawet w idealnie urządzonej sypialni, w której znajdują się artykuły sypialniane od marki http://www.hilding.pl/.
  • Komfort – zaniedbane zęby negatywnie wpływają na samopoczucie psychiczne i funkcjonowanie w społeczeństwie. Kontrolowanie mimiki twarzy, ukrywanie zębów i nieświeżego oddechów to prawdziwa zmora.

Podstawowe zasady higieny jamy ustnej

Dlaczego warto dbać o zdrowe zęby?Jakie są najważniejsze zasady dotyczące higieny jamy ustnej, których należy przestrzegać każdego dnia? Kluczem do zdrowia jest regularne mycie zębów – najlepiej szczoteczką elektryczną i pastą z fluorem. Należy to robić przynajmniej dwa razy w ciągu doby – po przebudzeniu i przed pójściem spać. Jednak optymalne jest szczotkowanie po spożyciu każdego posiłku. Jeśli taka możliwość nie istnieje, warto mieć ze sobą płyn do higieny jamy ustnej i to z niego korzystać po jedzeniu. Czasem, dobrą alternatywę stanowią bezcukrowe gumy do żucia. Konieczne jest też używanie nici dentystycznej. Jeśli przestrzenie międzyzębowe nie będą utrzymywane w należytej higienie, bardzo szybko wykształci się próchnica. Ogromne znaczenie ma też zdrowa dieta. Powinna dostarczać organizmowi należytych ilość fosforu, fluoru i wapnia. Ważne są też składniki odpowiedzialne za efektywną regenerację – w szczególności w czasie, w którym występują stany zapalne. Wówczas należy też dbać o głęboki sen – a w tym celu, warto mieć w swojej sypialni wygodny materac, np. Hilding Conga.

Higiena zębów – najpopularniejsze mity

Wokół zasad prawidłowej higieny zębów narosło wiele mitów. Pierwszy z nich mówi, że najlepiej myć zęby bezpośrednio po posiłku. Niestety, takie postępowanie niszczy szkliwo. Warto odczekać przynajmniej 30 minut. Kolejny mit głosi, że jedynie nadmiar cukru może stać się przyczyną próchnicy. Choć oczywiście jest on głównym czynnikiem sprzyjającym jej powstawaniu, zdecydowanie nie jest jedyny! Czynnik sprawczy stanowią kwasy. Aby uniknąć próchnicy, należy regularnie usuwać płytkę nazębną, a nie jedynie wyeliminować z diety cukier.

Jednym z powszechnie krążących mitów jest też teza, że fluoryzacja wody to spisek. Zdecydowanie tak nie jest! Fluoryzacja znacznie przyczynia się do poprawy stanu zdrowia jamy ustnej, a pozytywne skutki są potwierdzone licznymi badaniami naukowymi.

Zaniedbane zęby – konsekwencje zdrowotne

Zaniedbane zęby negatywnie wpływają na ogólny stan zdrowia całego organizmu. Jakie niepożądane konsekwencje mogą wynikać z zaniedbania higieny jamy ustnej?

  • Układ pokarmowy – rozwinięta próchnica, choroby przyzębia, utracone uzębienie – wszystko to negatywnie wpływa na zdrowie układu trawiennego. Wynika to z reguły z problemów z należytym rozdrabnianiem pokarmu.
  • Układ krwionośny – choroby przyzębia zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wieńcowej, a także pojawienia się zmian miażdżycowych. Niepodejmowanie leczenia próchnicy może doprowadzić do stanu zapalnego tkanek okołowierzchołkowych i zachorowaniu na chorobę niedokrwienną serca.
  • Układ nerwowy – problemy z zębami zaburzają funkcjonowanie poznawcze, zaburzają pamięć i sprzyjają zmianom degeneracyjnym w obrębie układu nerwowego.
  • Choroby reumatyczne – paciorkowce, które powodują powstawanie ubytków próchnicowych, mogą atakować kolana i łokcie, a tym samym sprzyjać powstawaniu autoimmunologicznego zapalenia stawów.

Kiedy udać się do dentysty?

Wizyty u dentysty powinny mieć przede wszystkim charakter profilaktyczny. Dzięki regularnym kontrolom możliwe jest szybkie wykrywanie wszelkich nieprawidłowości w jamie ustnej, ograniczanie ryzyka rozwoju chorób przyzębia oraz próchnicy. Główny cel wizyt profilaktycznych to również usuwanie płytki i kamienia nazębnego. Zabiegi wykonywane regularnie to skaling, piaskowanie, a także polerowanie i fluoryzacja.

Natychmiast należy zgłosić się do gabinetu stomatologicznego w sytuacji bólu zęba, pojawienia się krwawienia podczas szczotkowania, odczuwania suchości w ustach i dyskomfortu podczas jedzenia. Również ból szczęki i nadwrażliwość na gorąco i zimno to alarmujące sygnały, które sugerują konieczność udania się na wizytę.

Stan zdrowia zębów wpływa na ogólną kondycję całego organizmu. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby dbać o higienę jamy ustnej i regularnie chodzić na profilaktyczne wizyty do gabinetu stomatologicznego.