Koszmary senne mogą głównie kojarzyć nam się z dziećmi, które, przestraszone po zobaczeniu jakiegoś filmu, nie mogą w nocy zasnąć. Mimo tego u dorosłych koszmary również mogą występować i to wcale nierzadko. Jeśli zauważymy, że doświadczamy koszmarów sennych, warto dowiedzieć się, skąd to wynika. Jak pozbyć się koszmarów sennych? 

Z czego mogą wynikać koszmary senne? 

Koszmary senne mogą odzwierciedlać to, co dzieje się w naszej głowie. Są reakcją na różne przeżywane przez nas doświadczenia i emocje. Mogą powstawać na skutek traumatycznych wydarzeń, konfliktów, trudnych uczuć. Jeśli zmagamy się z jakimś lękiem, możliwe, że będziemy musieli walczyć z nim również we śnie.

Znaczącą rolę odgrywa również stres – gdy jesteśmy zestresowani, lękliwi czy niespokojni, są większe szanse na to, że w nocy towarzyszyć nam będą koszmary. Koszmary mogą być wynikiem spożywania leków takich jak antydepresanty.

Jak pozbyć się koszmarów sennych?Jaki wpływ mają na nas koszmary?

Można by powiedzieć, że zadaniem koszmarów jest wywołanie w nas przerażenia. Wzbudzają w nas strach i lęk, z którym ciężko nam sobie poradzić. Potęgują negatywne emocje, które często zostają z nami nawet po zakończeniu snu.
Koszmary mają duży wpływ na to, jak się wysypiamy. Pogarszają jakość naszego snu, przez co budzimy się zmęczeni i nerwowi. Zmuszają nas do częstego budzenia się w środku nocy, przez co nie jesteśmy w stanie odpowiednio wypocząć.

Koszmary mogą oddziaływać również na nasze życie codzienne. Jeśli się nie wysypiamy, stajemy się drażliwi i nerwowi, a do tego ciągle towarzyszy nam zmęczenie. Nasza koncentracja bardzo się pogarsza. Może to spowodować, że ciężko nam będzie wykonywać codzienne zadania.

Jak pozbyć się koszmarów?

Nawet jeśli mamy czas, w którym wyjątkowo intensywnie dręczą nas koszmary, nie jest to sytuacja, w której jesteśmy uwięzieni na zawsze. Istnieją sposoby na to, by szybko i skutecznie pozbyć się koszmarów.

Po pierwsze musimy zadbać o komfortowy sen. To niezbędny element, bez którego trudno wyobrazić sobie walkę z koszmarami. Jeśli zmagamy się z nieprzyjemnymi snami, musimy zadbać o to, by przestrzeń, w której śpimy, była komfortowa i przytulna. Ważne jest to, byśmy czuli się bezpiecznie.

Kiedy chcemy zatroszczyć się o wygodę w naszej sypialni, postawmy na dobry materac, na którym nasze ciało będzie mogło w pełni wypocząć. Musimy być on odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb. Gdy zmagamy się z bólem pleców lub stawów, postawmy na twardszy materac, który skutecznie zminimalizuje te dolegliwości. Jeśli z koszmarami zmagamy się nie my, a nasze dziecko, zainwestujmy w dobrej jakości poduszki i kołdry dla dzieci, których miękkość pomoże zasnąć. Przydać się może również nakładka ochronna na materac, dzięki której ochronimy nasz materac przed zabrudzeniami.

Świetnym sposobem na koszmary będzie wprowadzenie do naszej sypialni olejków eterycznych. Niektóre z olejków, jak na przykład ten wykonany z lawendy, jest w stanie uspokoić nasz umysł i pomóc nam się wyciszyć. Sprawdzi się w problemach z zaśnięciem, ponieważ skutecznie nas odpręża i umożliwia prawdziwy relaks.

Zwróćmy też uwagę na to, by przed snem zminimalizować negatywne bodźce. Zrezygnujmy z używania telefonu tuż przed snem, a do tego ograniczmy oglądanie materiałów, które mogłyby wywołać w nas niepokój. Otaczajmy się rzeczami, które wzbudzają w nas pozytywne emocje.

Każdy, kto doświadczył koszmarów sennych, potwierdzi, że to nic przyjemnego. Negatywne uczucia, które powodują u nas koszmary, są niezwykle trudne do rozpracowania. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym możemy pozbyć się lęków sennych. Zadbajmy o nasz sen, a na pewno nic nam nie przeszkodzi w wypoczynku.