Kupując produkty spożywcze, jednym z głównych elementów, na jakie zwracamy uwagę, jest data przydatności. Jest to dla nas bardzo istotny czynnik. Jednak jeśli chodzi o kosmetyki, ta kwestia w ogóle nie ma znaczenia. Nie jest to dobre podejście, ponieważ tutaj data przydatności jest równie ważna. Dlaczego nie należy korzystać z przeterminowanych kosmetyków? Dowiedz się więcej!

Korzystanie z przeterminowanych kosmetyków – czym grozi?

Nie można ukryć, że dla wielu osób kupowanie kosmetyków to coś bardzo przyjemnego. Z chęcią sięgamy po nowe kremy, cienie czy róże. Często wynika to z tego, że pragniemy wypróbować nowe rzeczy lub chcemy podążać za aktualnie panującymi trendami. Takie podejście zdecydowanie daje nam więcej możliwości, jeśli chodzi o makijaż, ale też zwiększa ryzyko tego, że zakupione przez nas produkty się przeterminują. Jeśli bowiem kupujemy nowe kosmetyki, zamiast do końca wykorzystać stare, ich przydatność w międzyczasie zdąży się skończyć. Nierzadko dzieje się też tak, że mamy swój ulubiony cień do powiek lub rozświetlacz, za którym szczególnie przepadamy. Z tego względu nie chcemy się z nim rozstawać i korzystamy z niego nawet wtedy, gdy jego data ważności dawno się skończyła. Zdarza się, że używamy kosmetyki mające nawet kilka lat. Mimo że te produkty mogą wydawać nam się dobre, w rzeczywistości nie zapewniają nam żadnych korzyści. Tak naprawdę to mogą nam nawet zaszkodzić.

Okazuje się bowiem, że używanie przeterminowanych kosmetyków niesie ze sobą przykre konsekwencje. To coś, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy, choć wydaje się to logiczne. Wiemy, że produkty spożywcze, które są przeterminowane, mogą wywoływać niechciane dolegliwości. Tak samo dzieje się w przypadku kosmetyków. Powinniśmy przede wszystkim mieć na uwadze fakt, że produkty po upływie daty ważności tracą swoje właściwości. Jest to istotne szczególnie dla kremów czy serum, które kupujemy ze względu na ich działanie nawilżające czy rewitalizujące. Używanie ich, kiedy są już przeterminowane, zwyczajnie nie ma w sobie sensu. Co więcej, upływ daty przydatności powoduje również to, że w kosmetykach mogą rozwinąć się bakterie czy grzyby. Nakładając taki produkt na twarz, pozwalamy drobnoustrojom przedostać się prosto na naszą skórę. To właśnie prowadzi do pojawienia się podrażnień i stanów zapalnych. Może nawet pojawić się wysypka. Niestety, proces leczenia takich dolegliwości może trwać dość długo. Dlatego lepiej zapobiegać, niż potem zmagać się z nieprzyjemnymi skutkami.

Dlaczego nie należy korzystać z przeterminowanych kosmetyków?Nie tylko przeterminowane kosmetyki mogą niekorzystnie wpłynąć na naszą skórę. Jest wiele innych czynników, które sprawiają, że stan naszej cery się pogarsza. Może być to na przykład zanieczyszczenie powietrza bądź niezdrowa dieta, bogata w ostre dania i produkty zawierające dużą ilość cukru. Kolejnym czynnikiem jest spanie na brudnej poszewce. Na pewno byśmy się zdziwili, gdybyśmy się dowiedzieli, jak wiele bakterii i zanieczyszczeń znajduje się w naszej pościeli. Wynika to z tego, że często nasze artykuły sypialniane nie posiadają dobrej cyrkulacji powietrza, która skutecznie odprowadzałaby wilgoć. Aby uniknąć powstawania wyprysków czy innych niedoskonałości, warto zainwestować w taką pościel, która będzie przewiewna. Co ciekawe, podobne właściwości może mieć materac. Jeśli na tym nam zależy, rozejrzyjmy się szczególnie za modelami antyalergicznymi. Oprócz tego dopasujmy materac pod względem rozmiaru. Na stronie https://sleepinghouse.pl/133-materace-80×200 możemy znaleźć różne ciekawe modele o wielkości odpowiedniej dla tych, którzy śpią w pojedynkę.

Jak ocenić ważność kosmetyków?

Widzimy, że korzystanie z przeterminowanych kosmetyków nie jest dobrą decyzją. Nie zawsze jednak możemy być pewni, jak długo możemy używać dany produkt. Warto przyjrzeć się konsystencji produktu. Jeśli składniki oddzielają się od siebie, mają zjełczałą strukturę, zmieniony kolor bądź zapach, jest to znak, że nie powinniśmy ich używać. Dobrze jednak wiedzieć o tym, że każdy produkt musi mieć własną datę ważności. Znajduje się ona na opakowaniu. Nie wszyscy jednak będą wiedzieć, jak ją poprawnie odczytać. Okazuje się bowiem, że istnieją dwa sposoby oznaczenia. Pierwszy to skrót PAO, czyli Period After Opening. Odnosi się on do czasu, jaki artykuł jest przydatny po otwarciu. Może być on zapisany na przykład jako 3M lub 6M – oznacza to 3 lub 6 miesięcy. Znajdziemy obok niego malutki symbol słoika. Kolejnym oznaczeniem jest EXP, które oznacza dosłownie datę przydatności. Co ciekawe, gdy produkt ma długą datę przydatności, czyli więcej niż 30 miesięcy, to oznaczenie nie jest wymagane. Dlatego nie na wszystkich artykułach możemy je zlokalizować. Wspomniany wcześniej PAO musi za to być zawsze obecny. Dzięki tym oznaczeniom możemy jasno stwierdzić, jak długo możemy użytkować dany artykuł.

Czy da się przedłużyć przydatność kosmetyków?

Przydatność kosmetyków to bardzo ważna kwestia. Poza znajomością oznaczeń mówiących o ważności produktów, warto też wiedzieć, że są sposoby, które pomagają przedłużyć możliwość korzystania z nich. Najprostszy z nich to po prostu stosowanie się do zasad ich użytkowania. Zapoznajmy się z etykietą i postępujmy według niej, aby jak najdłużej cieszyć się jakościowym towarem. Oprócz tego trzeba pilnować, aby dokładnie zatykać opakowania i zakręcać wieczka. Jest to niezwykle istotne, jako że jeśli do środka dostanie się powietrze, może ono spowodować jełczenie zawartości. Jeśli chodzi o te artykuły, które mają dużą ilość wody w sobie, musimy dopilnować, aby przechowywać je w chłodnym i suchym otoczeniu. Być może nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że techniką przedłużenia ważności kosmetyków jest nie nakładanie ich dłońmi. Wynika to z tego, że na naszej skórze znajdują się liczne mikroorganizmy. W momencie, gdy nie umyjemy dokładnie rąk, a następnie sięgamy po krem, wszystkie te zanieczyszczenia przedostają się do środka. Jest to szczególnie niewskazane, ponieważ to może doprowadzić do rozwoju kolejnych bakterii. Aby tego uniknąć, warto zainwestować w specjalne pędzle, aplikatory czy szpatułki, którymi będziemy mogli nałożyć zawartość kosmetyku na twarz. Warto ponadto zwrócić uwagę na to, aby wszelkie kosmetyki trzymać z dala od źródeł ciepła. Niech nie znajdą się w pobliżu grzejników, postarajmy się też nie wystawiać ich na słońce. Dobrze też pamiętać o tym, że to artykuły, które zawierają znaczną ilość wody, psują się najszybciej. Mowa tu o takich produktach jak podkład, tusz do rzęs czy też wszelkie kremy – szczególnie na nie uważajmy. Mniejszą ostrożność możemy zachować w przypadku kosmetyków w sypkiej postaci, jak na przykład róż do policzków, pudry czy też prasowane cienie do powiek.

Kupując kosmetyki, zwracajmy uwagę nie tylko na ich wygląd czy właściwości, ale też datę przydatności. Jest to niezwykle ważne, ponieważ przeterminowane kosmetyki, bez względu na to, jakiej są firmy, nie tylko stracą swoje właściwości, ale mogą też zaszkodzić naszej skórze i wywołać silne podrażnienia.

Przeczytaj także:

  1. Twardość materaca – jakie stopnie twardości materacy są dostępne i jak wybrać odpowiednią?
  2. Jaki stelaż do łóżka wybrać? Ile kosztuje dobry?
  3. Łóżko kontynentalne, czyli jakie? Zalety i wady łóżek kontynentalnych w sypialni. Ile zapłacimy za łóżko kontynentalne?