Gotowanie posiłków dla całej rodziny to niemałe wyzwanie! Dania muszą być nie tylko smaczne, ale również pełnowartościowe. Jakie przepisy warto wdrożyć do domowego menu, aby wszyscy członkowie rodziny czuli się najedzeni, byli zdrowi i z niecierpliwością czekali na kolejny obiad?

Jak gotować dla całej rodziny? Podstawowe zasady

Jeszcze przed wypróbowaniem konkretnych przepisów, warto dobrze zastanowić się nad tym, jakie podstawowe zasady wdrożyć w swojej domowej kuchni. Przede wszystkim, kluczowe znaczenie ma wygoda i komfort przygotowywania posiłków, które będą dopasowane do trybu życia. Zapracowane osoby na dłuższą metę nie będą w stanie przygotowywać dwudaniowych obiadów na dłuższą metę. Z kolei rosół i tradycyjny schabowy mogą pojawiać się w domach osób zajmujących się dziećmi lub pracujących na home-office. Jednym z dużych problemów w dzisiejszych czasach, które niweczą próby wprowadzenia do swojego domu zasad zdrowego odżywiania, jest brak czasu. Warto więc przygotowywać posiłki na zapas lub zapoznać się z ideą meal-prepowania, czyli po prostu szykowania półproduktów w pudełkach.

Jednak organizacja to nie wszystko! Niezwykle ważne jest także to, że każdy posiłek powinien być zbilansowany i pełen składników odżywczych. Jakie są najważniejsze zasady dotyczące komponowania pełnowartościowych dań?

  • Białka – białka są podstawowym budulcem organizmu. Powinny znajdować się w każdym posiłku. Ich podstawowe źródła to mięso, sery i warzywa strączkowe.
  • Węglowodany – węglowodany są źródłem energii. Jako ich źródło warto wybierać pełnoziarniste makarony, kasze czy razowe pieczywo.
  • Tłuszcze – ważne jest to, aby tłuszcze w diecie były zdrowe. Nadmiar tłuszczów nasyconych może szybko doprowadzić do problemów z cholesterolem.
  • Warzywa – są najważniejszym źródłem błonnika. Warto jeść warzywa sezonowe, gdyż mają one największą zawartość witaminy. Mogą pojawiać się w posiłkach w nieograniczonych ilościach. Duże znaczenie ma jednak to, aby wybierać warzywa w różnych kolorach. W zależności od barwy są bowiem źródłem różnych składników odżywczych.
  • Owoce – każdego dnia warto zadbać o zjedzenie porcji owoców. Jednak nie należy z nimi przesadzać, gdyż są bogate w cukry.
  • Ryby – ryby dostarczają wielu cennych składników odżywczych (m.in. zdrowych tłuszczów). Warto jeść je przynajmniej raz w tygodniu.
  • Mięso – coraz częściej można usłyszeć o tym, że warto ograniczać ilość spożywanego mięsa. Jest ono bowiem związane ze zwiększeniem ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne (nadciśnienie czy nowotwory). Obecnie z łatwością można je zastąpić roślinnymi źródłami białka.

Posiłki powinny być spożywane regularnie. Najczęściej zaleca się jedzenie w odstępach 3-4 godzin. Warto jednak unikać jedzenia przed samym pójściem spać. Może to znacznie obniżyć jakość wypoczynku – nawet podczas snu na najlepszym materacu, takim jak jeden z tych dostępnych w sklepie https://sennamaterace.pl/108-materace-90×200.

5 pomysłów na obiady dla całej rodziny1. Makaron w różnych odsłonach

Klasycznym pomysłem na obiad jest makaron. Można przygotować go na milion różnych sposobów! Dużą zaletą dań przygotowywanych z wykorzystaniem makaronu jest ich prostota i brak konieczności wykorzystywania dużej ilości składników. Klasyczne spaghetti, penne z łososiem, tagliatelle z sosem śmietanowym i suszonymi pomidorami – wszystko to można ugotować w zaledwie kilka chwil. Dodatkowo, dania z makaronu mogą bezpiecznie spędzić dobę w lodówce, zachowując nadal przydatność do spożycia. Niektóre po podgrzaniu są nawet smaczniejsze!

2. Coś na słodko – leniwe, knedle, naleśniki

Smakiem dzieciństwa dla wielu osób są obiady przygotowywane na słodko. Warto wprowadzić je do swojego domowego repertuaru – zarówno dla siebie, jak i dla swoich pociech. Pyszne potrawy, takie jak leniwe pierogi, knedle czy naleśniki, nie muszą być niezdrowe i przepełnione cukrem! Dziś w bardzo łatwy sposób można przygotować je nawet w wersji fit, zamieniając śmietanę na jogurt białkowy, a cukier zastępując erytrytolem.

3. Domowy fast-food

Czy istnieje ktoś, kto nie lubi burgerów, hot-dogów i pizzy? Przynajmniej raz w tygodniu warto pozwolić sobie na przygotowanie dania tego typu. Coraz więcej rodziców decyduje się na przemycanie do diety dzieci warzyw właśnie w formie burgerów czy pizzy. Dodatki w postaci pomidorów, papryki czy cebuli są obowiązkowym elementem dań typu fast-food i wiele dzieci z czasem przekonuje się do jedzenia tych produktów również w zupełnie innej postaci.

4. Zupa sezonowa jako źródło witamin

Zupy praktycznie przygotowują się same. Wystarczy kupić składniki, pokroić je i wrzucić do garnka. Najlepszym sposobem jest gotowanie zup wieczorem, na następny dzień. Wówczas wywar jest w stanie uzyskać wyraźny smak. Klasycznym rozwiązaniem, stosowanym w polskich kuchniach od wielu dekad, jest gotowanie rosołu, a kolejnego dnia przygotowywanie na jego bazie pomidorowej, krupniku czy zupy kalafiorowej.

5. Ryż „przegląd lodówki”

Ryż pod tytułem „przegląd lodówki” to doskonały pomysł na obiad w dzień poprzedzający wyjście na zakupy. Do dobrze ugotowanego ryżu pasują wszelkie dodatki – zarówno warzywne, jak i mięsne. Podsmażenie zawartości lodówki z ryżem na dużej patelni, przyprawienie całości i dodanie odrobiny masła lub przecieru pomidorowego to uniwersalny pomysł, który sprawdzi się w każdej sytuacji.

Jeśli brakuje Ci pomysłów na kreatywne obiady dla całej rodziny, zainspiruj się powyższymi pomysłami! Wykorzystaj je i stwórz na ich podstawie swoje własne wersje klasycznych potraw.

Przeczytaj też:

  1. Jak wybrać najlepszy materac dla zdrowia?
  2. Stelaż pod materac – jaki rodzaj wybrać do swojej sypialni?
  3. Jak dopasować kołdrę i poduszkę do materaca?