Zabrudzenie materaca może zdarzyć się każdemu, a zwłaszcza ma prawo przytrafić się dzieciom, kobietom podczas menstruacji czy osobom z problemami zdrowotnymi. Wiele osób spożywa w łóżku również posiłki, a wtenczas ryzyko zabrudzenia jest o wiele większe. Jak jednak postępować w przypadku, w którym zabrudzimy materac? Niestety wiele osób swoje działania opiera jedynie na wymianie pościeli i w żaden sposób nie stara się nawet wyczyścić materaca, a przecież wszelkie zanieczyszczenia łatwo przechodzą do głębszych warstw podłoża. Musimy więc pamiętać, że zabrudzenie materaca wpływa na jego żywotność, a tym samym możemy doświadczać gorszej jakości snu. W tym artykule dowiesz się, co robić w przypadku zabrudzenia materaca.

Szybka reakcja i natychmiastowe działanie

Chcąc pozbyć się plamy z materaca, najważniejsze jest szybkie działanie, zwłaszcza jeśli są to trudno zmywalne zabrudzenia, np. z tłustego jedzenia czy krwi. W pierwszej kolejności powinniśmy szybko usunąć nadmiar płynu, a w tym celu możemy użyć suchej ściereczki lub papierowego ręcznika. Unikajmy jednak pocierania, gdyż takie podejście może sprawić, że plama przeniknie w głębsze warstwy materaca i trudniej będzie się jej pozbyć. Następnie należy zdecydować się na konkretny rodzaj czyszczenia zabrudzenia. W głównej mierze wybór ten jest uwarunkowany rodzajem plamy. W większości przypadków jednak nie ma konieczności sięgania po specjalistyczny sprzęt, np. odkurzacze piorące, a całkowicie wystarczalne są domowe sposoby.Co zrobić w przypadku, w którym zabrudzimy materac?

Sposoby na wyczyszczenie plamy

Niestety, ale nawet doskonałej jakości materace SleepMed mogą ulec zabrudzeniu. Jeśli jest to plama po krwi, najlepszym rozwiązaniem będzie zimna woda z dodatkiem soli czy mydła. Takie połączenie w zupełności powinno wystarczyć, aby pozbyć się zabrudzenia, oczywiście pod warunkiem, że będziemy szybko działać. Plamę należy wtenczas namoczyć zimną wodą i delikatnie przetrzeć ją ściereczką – powinna ona zejść bez większego problemu. Natomiast na plamy po moczu najlepszym wyjściem jest mieszanka z sody oczyszczonej, wody utlenionej oraz płynu do mycia naczyń w proporcjach: 3 łyżki sody na łyżkę płynu i jedną szklankę wody. Tak przygotowany roztwór nanosimy na plamę i pozostawiamy na 10-15 minut. Po tym czasie używamy suchej ścieraczki, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci. Jeśli jednak zabrudzenie nie zniknie, możemy rozsypać sodę oczyszczoną i pozostawić ją nawet na kilka godzin. Na koniec dokładnie odkurzamy materac. Z kolei na zabrudzenia po kawie czy herbacie powinna sprawdzić się mieszanka płynu do mycia naczyń i ciepłej wody. W tak przygotowanym roztworze namaczamy ściereczkę, którą następnie przecieramy delikatnie plamę, najlepiej zaczynając od zewnętrznych krawędzi w kierunku środka. Na koniec używamy suchej ścierki, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci, i suszymy materac. Czasem jednak niestety zdarzają się gorsze zabrudzenia, np. po tłustym jedzeniu czy wymiocinach. Wtenczas powinien pomóc roztwór z białego octu i wody. Na początek musimy jednak usunąć jak najwięcej resztek z powierzchni materaca, aby pozostawić faktyczną plamę do wyczyszczenia. Następnie zabrudzenie przemywamy wcześniej przygotowaną mieszanką i posypujemy sodą oczyszczoną – zostawiamy na kilka godzin. Po tym czasie odkurzamy oczywiście materac i pozwalamy mu wyschnąć.

Zdarza się jednak niekiedy tak, iż nie byliśmy w stanie odpowiednio szybko zareagować, a domowe sposoby niestety zawodzą. Wtenczas może okazać się, że pranie materaca będzie nieuniknionym krokiem, aby przywrócić go do dobrej kondycji. W takim przypadku faktycznie warto sięgnąć po specjalny odkurzacz piorący, który skutecznie radzi sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami i doszczętnie oczyszcza głębsze warstwy materaca. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy więc nawet pozbyć się zanieczyszczeń i kurzu z wypełnienia materaca SleepMed.

Suszenie materaca

O ile czyszczenie materaca, czy to za pomocą domowych sposobów czy odkurzacza piorącego, może być skuteczne i pomóc pozbyć się uporczywych zabrudzeń, to nie bez znaczenia pozostaje suszenie materaca po całym procesie czyszczenia. Koniec końców stosując różnego rodzaju płyny, narażamy materac na nadmierną wilgoć, a jeśli nie pozwoli jej odparować, możemy niestety doprowadzić nawet do rozwoju pleśni w wypełnieniu podłoża do snu. W takim przypadku materac staje się po prostu bezużyteczny i nie nadaje się już do dalszego stosowania. Jak więc prawidłowo suszyć materac? Oczywiście na początku należy odprowadzić nadmiar wilgoci za pomocą suchej ściereczki. To jednak zdecydowanie nie wystarczy. W kolejnym roku powinniśmy pozostawić materac w dobrze wentylowanym otoczeniu, a najlepiej całkowicie wyciągnąć go ze stelaża łóżka. Można nawet umieścić materac w słońcu, najlepiej na kilka godzin, aby mieć pewność, że jego wypełnienie całkowicie wyschło.

Z kolei dla większej pewności można zdecydować się na jeden z modeli materacy SleepMed. Cechują się one bowiem doskonałą przewiewnością, która pozwala na szybsze wietrzenie wypełnienia produktu. Dobrą propozycją jest np. materac SleepMed Premium. Posiada on technologię Airforce, która usprawnia ogólną wentylację wypełnienia dzięki dodatkowym kanałom wentylacyjnym. Poza tym wykorzystane w materacu materiały, np. pianka wysokoelastyczna, również cechują się dobrą przewiewnością, co wiąże się ze skutecznym odprowadzaniem wilgoci.

Ochrona materaca SleepMed na przyszłość

Aby natomiast zapobiec wszelkim zabrudzeniom i plamom, które wnikają do wnętrza materaca, warto wyposażyć się w dodatkowe rozwiązania, których zadaniem jest ochrona powierzchni podłoża do snu. Jednym z nich jest ochraniacz na materac SleepMed – to produkt stanowiący dodatkową warstwę zabezpieczającą. Ochraniacz skutecznie chroni przed wszelkiego rodzaju zabrudzeniami, uniemożliwiając wniknięcie wilgoci do głębszych warstw materaca. Dodatkowo jest on przewiewny, wodoodporny i odpowiedni dla alergików.

Zabrudzenie materaca to sytuacja, która wymaga szybkiej reakcji i odpowiednich środków czyszczących. Kluczowe jest natychmiastowe usunięcie nadmiaru płynu, odpowiednie przetarcie plamy i dokładne wysuszenie materaca. Warto również pamiętać o zapobieganiu przyszłym zabrudzeniom poprzez stosowanie ochraniaczy na materac SleepMed. Dzięki tym krokom Twoje podłoże do snu będzie doskonale służyć Ci przez wiele lat.

wyrób medycznyMaterace SleepMed Premium są przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.