Ciało każdego snu potrzebuje snu. Jest to szczególnie ważne podczas podróży – z reguły wówczas potrzebne są duże pokłady sił i dobre samopoczucie. Wiele osób jednak ma problem z zasypianiem w hotelowych pokojach. Jak skutecznie radzić sobie z tym problemem? Jak zaplanować wyjazd, aby zadbać podczas niego o zdrowy oraz efektywny wypoczynek?

Dlaczego sen jest ważny?

Bez jedzenia można wytrzymać aż 6 dni, a bez snu – tylko 2. Już sama ta zależność świadczy o tym, jak ważny dla organizmu jest nocny wypoczynek. Na efektywność snu wpływają trzy podstawowe czynniki:

  1. Liczba przespanych godzin – jako minimum wskazuje się 7 godzin. Większość osób dorosłych czuje się najlepiej po spędzeniu w łóżku od 8 do 9 godzin.
  2. Jakość snu – sen powinien być głęboki i nieprzerwany. W przeciwnym wypadku nawet 12 godzin w sypialni nie przyniesie oczekiwanej regeneracji.
  3. Regularność – należy chodzić spać i wstawać każdego dnia o tej samej godzinie. Jest to bardzo istotne dla ogólnego samopoczucia.

A dlaczego warto się wysypiać? Przede wszystkim, sen ułatwia radzenie sobie ze stresem w ciągu dnia. Umożliwia organizmowi efektywną regenerację, a także opóźnia procesy starzenia się. Poza tym noc jest czasem, w którym wzmacniany jest układ odpornościowy. Zmniejsza to ryzyko m.in. chorób układu krążenia. Osoby dbające o sen statystycznie rzadziej zmagają się z nadwagą i otyłością ze względu na zbilansowany poziom leptyny i greliny – hormonów odpowiedzialnych za odczuwanie głodu i sytości. Regularne niedosypianie zwiększa ryzyko depresji i innych zaburzeń psychicznych (m.in. o charakterze lękowym).

Problemy ze snem w hotelach – przyczyny

Zdrowy sen w podróży - jak dbać o wypoczynek w hotelach?Bezsenność podczas pobytu w hotelach to powszechny problem. Wynika m.in. z wrażliwości mózgu na nieznane dźwięki. Nawet jeśli są one dość ciche, pobudzają aktywność i utrudniają wyciszenie się. Lewa półkula pozostaje cały czas czujna i nie przechodzi w mocny, głęboki sen. Nowe bodźce to nie tylko dźwięki, ale również inna pościel, temperatura i zapach.

Zdarza się też, że to lokalizacja i standard hotelu stają się przyczyną problemów ze snem. W każdej miejscowości turystycznej, takiej jak Gdynia, można znaleźć ciche obiekty noclegowe, oddalone od zgiełku centrum. Jednak większość pensjonatów zlokalizowana jest blisko kluczowych atrakcji i najbardziej uczęszczanych miejsc. Absolutny brak spokoju to częstsza przyczyna hotelowej bezsenności. Również samo wyposażenie pokoju jest czasem źródłem problemu. Dotyczy to w szczególności łóżka. Z reguły materac znacznie odbiega jakością od podłoża do spania używanego w domu – np. jednego z tych dostępnych w sklepie abcsnu.pl. Wówczas mięśnie nie mogą się w pełni rozluźnić, a powstające napięcie powoduje wybudzanie się ze snu.

Jak wybrać dobry hotel?

Pierwszym krokiem, który jest niezbędny do tego, aby być w stanie dobrze się wyspać podczas podróży, jest wybranie dobrego hotelu. Czym warto się kierować? Kluczowe znaczenie ma oczywiście lokalizacja. Aby dobrze się czuć, lepiej zrezygnować z zatłoczonego centrum. Lepiej poświęcić kilkanaście minut na dojazd, niż nie spać całą noc.

Duże znaczenie ma też wybór konkretne pokoju hotelowego. W kwestii komfortowego snu zdecydowanie lepiej sprawdzi się ten zlokalizowany na uboczu, z dala od restauracji i najbardziej uczęszczanych części wspólnych budynku. Lepiej też zrezygnować z pokoi połączonych drzwiami przechodnimi. Wybierając się do dużego miasta, warto dopytać o widok z okna i obecność rolet zaciemniających. Duża uliczna lampa może być prawdziwym przekleństwem.

Zdarza się, że podczas podróży, konieczne okazuje się spanie w środkach transportu. W takiej sytuacji warto wziąć ze sobą zatyczki do uszu, opaskę na oczy i poduszkę podróżną. Ten ostatni element jest kluczowy z perspektywy zapobiegania bólowi pleców, szyi i głowy. Jeśli jednak pobyt w hotelu planowany jest za kilka godzin, lepiej zrezygnować z drzemki w samolocie. Utrudni ona zaśnięcie w nocy.

Jak zaplanować wieczór?

Jakość snu w hotelu zależy nie tylko od czynników zewnętrznych. Podobnie jak w domu, również na wyjeździe należy stosować się do podstawowych zasad higieny snu.

  • Rezygnacja z urządzeń elektronicznych – przed snem (szczególnie w obcym miejscu) warto zrezygnować z korzystania ze smartfona czy laptopa. Emitują one światło niebieskie, które zaburza proces wydzielania melatoniny. Jest ona hormonem odpowiedzialnym za odczuwanie senności. Zdecydowanie lepiej będzie przeczytać w łóżku rozdział ulubionej książki.
  • Wyciszające aktywności – przed położeniem się do łóżka warto poświęcić kilka minut na wyciszenie organizmu. Ćwiczenia oddechowe, praktykowanie uważności czy świadoma pielęgnacja to dobre propozycje.
  • Odpowiednia temperatura – w pomieszczeniu warto przewietrzyć i zadbać o to, aby nie było w nim za ciepło.
  • Lekka kolacja – ostatni posiłek należy zjeść 3 godziny przed zaśnięciem. W przeciwnym razie układ pokarmowy będzie zajęty trawieniem i sen może być przerywany.
  • Kofeina tylko rano – mając problemy ze snem należy zrezygnować z kawy w godzinach popołudniowych.

Sen w podróży dla wielu osób stanowi poważne wyzwanie. Warto dokładnie wybrać miejsce noclegowe i przed dokonaniem rezerwacji zapytać obsługę o wszelkie szczegóły. Duże znaczenie ma też kontynuowanie nawyków związanych z higieną sypialnianą, wypracowanych wcześniej w domu.

Przeczytaj też: Podział materacy ze względu na twardość