Nurkowanie to jedna z ciekawszych aktywności, jaką możemy wybrać. Aby w pełni cieszyć się podwodnym światem, powinniśmy wpierw poznać podstawowe zasady nurkowania, w tym na przykład to, jaki sprzęt jest niezbędny. Sprawdź, co musisz wiedzieć przed pierwszym nurkowaniem!

Nauka nurkowania – dlaczego warto?

Jeśli lubimy spędzać czas w wodzie, nurkowanie może być wspaniałą alternatywą dla pływania czy innych aktywności. Do wypróbowania tej dyscypliny przekonać nas mogą liczne korzyści, jakie zapewnia. Po pierwsze, nurkowanie pozwala zredukować stres i ustabilizować oddech. Korzystając z powietrza z butli, musimy nauczyć się oddychać miarowo i głęboko, co działa na nas odprężająco. Poprzez zanurzenie się w wodzie możemy usprawnić też krążenie krwi, jako że podczas nurkowania musimy dostarczyć mięśniom więcej tlenu. Serce zaczyna szybciej pompować krew, dzięki czemu możemy liczyć na podobny efekt co w przypadku treningu cardio. Jeśli praktykujemy nurkowanie na świeżym powietrzu, możemy też w ten sposób dostarczyć naszemu organizmowi witaminę D, która odpowiada za wiele istotnych procesów. Należy mieć na uwadze, że nurkując, angażujemy do wysiłku całą grupę mięśni. Dzięki treningowi możemy wzmocnić te części ciała.

Od czego zacząć naukę nurkowania?

Jak zacząć naukę nurkowania?Naukę nurkowania powinniśmy zacząć od skontaktowania się z doświadczonym instruktorem. Praktyka nurkowania na własną rękę nie jest bezpieczną opcją, dlatego się na nią nie decydujmy. Instruktor wyjaśni nam wszelkie zasady, a do tego doradzi w razie potrzeby. Zapisanie się na kurs to pierwszy krok nauki nurkowania. Podczas zajęć zapoznajemy się zarówno z teorią, jak i praktyką. Możemy po raz pierwszy spróbować nurkowania z butlą. Musimy pamiętać, że do rozpoczęcia kursu wymagane są umiejętności pływackie. Ich przetestowanie polega najczęściej na przepłynięciu 200 m dowolnym stylem oraz 15 m pod wodą. Wiedza z zakresu nurkowania dzieli się na stopnie. Pierwszy z nich to podstawowy stopień nurkowy, czyli tzw. Open Water Diver. W jego ramach zdobywamy podstawową wiedzę, która pozwala na bezpieczne nurkowanie. Zapoznajemy się również ze sprzętem i jego przeznaczeniem. Zdobywając ten stopień, możemy swobodnie nurkować do głębokości 18 m.

Zaawansowany stopień nurkowy, czyli Advanced Water Diver umożliwia nam nurkowanie do nawet 30 m głębokości. Musimy mieć jednak na uwadze, że możemy nurkować jedynie lepszych lub takich samych warunkach, w jakich przeprowadzano szkolenie. Jeśli będą one gorsze, wówczas musimy zanurzyć się z instruktorem. Oprócz tego możemy przejść szkolenie z sytuacji awaryjnych lub kurs ratowniczy. Dzięki temu zapewnimy sobie wysoki poziom bezpieczeństwa podczas nurkowania i nie będziemy musieli obawiać się, że stres czy inny niespodziewany czynnik stanie się dla nas zagrożeniem.

Przeciwwskazania do nurkowania

Choć nurkowanie to stosunkowo łatwy i bezpieczny sport, jak we wszystkich dyscyplinach, występują przeciwwskazania, które mogą powstrzymać nas przed zanurzeniem się pod wodą. Jednym z kluczowych aspektów są wszelkie dolegliwości związane z układem oddechowym. Oznacza to, że osoby cierpiące na astmę, przewlekłe choroby płucne lub trudności z oddychaniem nie powinny decydować się na naukę nurkowania. Podobnie sprawa wygląda w przypadku tych, którzy zmagają się z chorobami sercowo-naczyniowymi. Niewskazane są również choroby zatok oraz uszu. Poważną przeszkodą będzie też epilepsja. Szczególną ostrożność należy zachować ponadto przy chorobach psychicznym. Silnym przeciwwskazaniem będą zaburzenia lękowe, które mogą utrudniać poradzenie sobie ze stresem pod wodą.

Rodzaje nurkowania – jakie są?

Jeśli lubimy spędzać czas w wodzie, możemy cieszyć się wieloma różnymi aktywnościami, które na to pozwalają. Poza nurkowaniem wspaniałym wyborem będzie snorkeling, który jest najprostszą formą oglądania życia podwodnego. Polega na tym, że pływamy z założoną maską, fajką oraz płetwami i zaraz pod taflą wody obserwujemy jej powierzchnię. Snorkeling jest bardzo przyjemny, a do tego łatwy do wykonania i może być praktykowany przez początkujących. Kolejną, trochę bardziej wymagającą opcją, będzie free diving, zwany też nurkowaniem swobodnym, który opiera się na nurkowaniu ze wstrzymanym oddechem. W tym przypadku wymagane jest odpowiednie przygotowanie. Musimy liczyć się też z tym, że po przejściu pierwszej fazy wstrzymywania oddechu, możemy doświadczyć pewnych nieprzyjemności.

Jakie są korzyści przebywania w wodzie?

Aktywności wodne to jeden z najlepszych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Możemy dzięki nim nie tylko wpłynąć pozytywnie na nasz organizm, ale i samopoczucie. Przebywanie w wodzie niesie ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze, działa na nas relaksująco. W wodzie możemy skutecznie rozluźnić mięśnie i pozbyć się napięcia, które gromadzi się w nich na co dzień. Zauważymy, że po treningu w wodzie czujemy się o wiele lepiej i lżej. Woda oddziałuje dobrze na nasz układ nerwowy. Odpowiada też za wzrost pojemności płuc. Kluczowym atutem wodnych czynności jest to, że nie musimy obawiać się o obciążenie kręgosłupa. Wynika to z tego, że siła wyporu działająca w wodzie niweluje grawitację, skutecznie zmniejszając odczuwany przez nas ból. Możemy ćwiczyć bez dyskomfortu, który towarzyszy nam na powierzchni. Z tego względu przebywanie w wodzie zalecane jest osobom starszym lub takim, które przeszły różne kontuzje czy urazy. Jeśli chcemy kompleksowo zadbać o zdrowie kręgosłupa, powinniśmy pomyśleć nad zainwestowaniem w solidny materac oraz dodatkowe akcesoria sypialniane. Dzięki temu zagwarantujemy sobie zdrowe i komfortowe otoczenie snu. Zwróćmy jednak, aby wybrane przez nas elementy pochodziły od sprawdzonych producentów, jak na przykład Fit.4.Sleep, których produkty znajdziemy między innymi w sklepie stacjonarnym Gdynia.

Nurkowanie może przynieść nam wiele radości i satysfakcji. To aktywność, dzięki której możemy lepiej poznać podwodny świat, a do tego skorzystać z pozytywnych właściwości przebywania w wodzie. Czas poświęcony na naukę nurkowania z pewnością okaże się tego wart!

Przeczytaj także: 4 sposoby na czysty i świeży materac