Założenie aparatu ortodontycznego wiąże się niestety z wieloma wyrzeczeniami oraz wymaga odpowiedniej higieny jamy ustnej. Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, pacjent powinien przykładać większą uwagę do tego, w jaki sposób myje swoje zęby i z jakich produktów korzysta. Niedbałość o higienę może sprzyjać gromadzeniu się resztek pokarmów w szczelinach aparatu oraz powstawaniu próchnicy czy płytki nazębnej. Chcąc cieszyć się ładnym uśmiechem i prostymi zębami, należy przestrzegać kilku zasad.

Higiena jamy ustnej w przypadku aparatu stałego

Podstawą higieny jamy ustnej, nie tylko w przypadku aparatu ortodontycznego, jest regularne szczotkowanie zębów. Resztki jedzenia szybciej odkładają się na aparacie i mogą dojść do takich miejsc, które później trudno jest oczyścić. Mycie zębów z aparatem stałym powinno też odbywać się w ustalonejJak dbać o zęby, nosząc aparat ortodontyczny? kolejności. Najpierw należy wyszczotkować zęby, na których znajdują się metalowe zamki, a dopiero następnie można przejść do usuwania zanieczyszczeń z zębów bez elementów ortodontycznych. Po wyszczotkowaniu jamy ustnej kolejnym ważnym krokiem jest płukanie. Nie powinniśmy wypłukiwać ust wodą, a stosować do tego odpowiednie płukanki zawierające fluor. Preparaty te powodują zmniejszenie ilości zalegających resztek pokarmowych oraz ograniczają ilość bakterii chorobotwórczych. Poza tym redukują ryzyko gromadzenia się płytki nazębnej. Prawidłowa higiena jamy ustnej uwzględnia także stosowanie nici dentystycznej, która pozwala oczyścić przestrzenie międzyzębowe. Nitkowanie przeprowadza się po umyciu zębów, a jeszcze przed płukaniem jamy ustnej.

Odpowiednia szczoteczka dla osób z aparatem ortodontycznym

Higiena zębów z aparatem ortodontycznym wymaga użycia odpowiedniej szczoteczki. Tradycyjne szczoteczki manualne mogą niestety łatwo uszkodzić elementy aparatu, a oprócz tego nie będą w stanie dokładnie oczyścić wszystkich trudno dostępnych miejsc. Nie oznacza to jednak, że musimy od razu wyposażać się w model soniczny lub elektryczny. Są one zalecane w przypadku aparatu ortodontycznego, lecz najważniejsze jest to, aby szczoteczka posiadała wyprofilowaną główkę oraz dwie długości włosa. Dłuższa powinna znajdować się na brzegach głowicy, a krótsza przebiegać osiowo wzdłuż głowicy szczoteczki. Tak zaprojektowane “narzędzie” pozwoli na kontakt dłuższego włosia ze szkliwem zęba, natomiast jego środkowa część będzie czyściła aparat, nie powodując uszkodzenia metalowych elementów. Szczoteczki jednopęczkowe, czyli te o wąskiej, małej główce z pojedynczym pęczkiem włosia, również są bardzo pomocne w czyszczeniu trudno dostępnych obszarów.

Pozostałe akcesoria i produkty do czyszczenia aparatu ortodontycznego

Nie bez znaczenia pozostaje dobór pozostałych akcesoriów do higieny jamy ustnej. Przykładowo nić dentystyczna powinna posiadać trzy części: sztywny krótki odcinek, puczystą część oraz nawoskowaną najdłuższą część. Pierwsza odpowiada za przeprowadzanie nici pod łukiem aparatu. Druga czyści powierzchnie zębów i metalowych elementów. Natomiast trzecia usuwa zabrudzenia z bocznych powierzchni. Alternatywnym rozwiązaniem jest irygator doustny – to urządzenie, które wykorzystuje cienki strumień wody w celu usunięcia zanieczyszczeń. Dzięki temu może on dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, jednocześnie nie naruszając budowy aparatu ortodontycznego. Wybierając irygator, warto upewnić się, że oferuje on możliwość regulacji ciśnienia wody. Delikatniejszy strumień jest mniej inwazyjny i bardziej komfortowy dla osób z wrażliwymi dziąsłami, co jest istotne przy aparatach ortodontycznych. Większy zbiornik na wodę także będzie korzystnym wyborem, ponieważ pozwala na dłuższe stosowanie urządzenia. Ostatecznie istotne jest to, aby irygator był kompaktowy i wygodny w użytkowaniu. Wracając jednak do kwestii szczotkowania zębów, niezwykle ważny jest dobór pasty. Powinna ona charakteryzować się silnymi właściwościami antybakteryjnymi, ale jednocześnie posiadać łagodne substancje, które zapobiegają podrażnieniom dziąseł. Koniecznie musi zawierać fluor, istotny w walce z próchnicą. Wzmacnia on szkliwo oraz chroni zęby przed szkodliwym działaniem bakterii.

Jak często myć zęby, nosząc aparat ortodontyczny?

Zarówno mycie zębów, jak i czyszczenie aparatu ortodontycznego, powinno odbywać się systematycznie. W przypadku zdrowych zębów mówi się, że ich mycie dwa razy dziennie (rano i wieczorem) to niezbędne minimum. Jednak w przypadku aparatu stałego może być konieczne częstsze szczotkowanie, najlepiej po każdym posiłku. Resztki jedzenia mogą łatwo utknąć w metalowych elementach, co sprzyja gromadzeniu się płytki nazębnej i rozwojowi próchnicy. Jeśli cały dzień przebywamy poza domem, pamiętajmy o tym, aby zabierać ze sobą przynajmniej szczoteczkę oraz pastę. Gdy tylko istnieje możliwość skorzystania z łazienki, nie krępuj się i wyszczotkuj swoją jamę ustną. Dbałość o higienę nie jest żadnym powodem do wstydu! Pamiętaj, że żucie gumy w przypadku noszenia aparatu ortodontycznego jest niewskazane – może to uszkodzić zamki i drut, a tym samym będziemy musieli jak najszybciej odwiedzić ortodontę. To małokomfortowa sytuacja, na której z pewnością ucierpi też nasz portfel.

Nie zapominajmy również o tym, jak istotny dla zdrowia jest treściwy sen. Wygodne akcesoria sypialniane, takie jak materace i poduszki, są kluczem do uzyskania regenerującego wypoczynku. Rozważ zakup produktów od Fit.4.Sleep. Nabędziesz je m.in. w salonach stacjonarnych w Gdynia.

Unikanie twardych i kleistych pokarmów

Nosząc aparat ortodontyczny, oczywiście ważna jest prawidłowa higiena zębów, ale także unikanie niektórych produktów żywnościowych, np. wspomnianych wcześniej gum do żucia. Twarde i kleiste pokarmy nie tylko mogą negatywnie wpływać na zdrowie jamy ustnej, ale też prowadzić do naruszenia budowy aparatu. Orzechy, cukierki czy surowe warzywa często uszkadzają elementy ortodontyczne – łamią druty i przyczyniają się do odklejania zamków, a to rodzi konieczność ich naprawy oraz opóźnia leczenie. Dodatkowo tego typu produkty mogą wywoływać ból i dyskomfort, zwłaszcza w pierwszych dniach leczenia, tuż po założeniu aparatu. Zamiast nich warto wybierać miękkie pokarmy, takie jak gotowane warzywa, makarony, kaszki, produkty mleczne, miękkie mięso oraz ryby. Są one nie tylko bezpieczniejsze dla aparatu, ale też łatwiejsze do żucia.

Higiena jamy ustnej i aparatu ortodontycznego wcale nie musi być skomplikowana! Choć wymaga więcej czasu i uważności, jest kluczowa dla osiągnięcia jak najlepszych rezultatów leczenia. Koniec końców aparat ortodontyczny zakładamy po to, aby cieszyć się ładniejszym uśmiechem. Regularne mycie zębów, odpowiednie akcesoria i produkty oraz unikanie niektórych produktów żywnościowych to podstawowe zasady gwarantujące zdrowie jamy ustnej.

Przeczytaj także: Porozmawiaj ze Zmarłym we Śnie: Sennik i Tłumaczenia