Choć aktywność fizyczna i codzienny ruch jest zdrowy dla naszego organizmu, to musimy pamiętać, że żadna skrajność nie jest dobra. Jeśli narazimy się na zbyt intensywny wysiłek fizyczny, możemy doprowadzić do przetrenowania. Jak je rozpoznać i złagodzić nieprzyjemne objawy? Sprawdź!
Na czym polega przetrenowanie?
Jeśli jesteśmy osobami ambitnymi i zdeterminowanymi, a do tego przepadamy za systematyczną aktywnością, istnieją duże szanse, że stan przetrenowania jest nam znany. Jest to dolegliwość, która polega na przewlekłym zmęczeniu organizmu wywołanym wysiłkiem fizycznym, do którego jest ciągle zmuszany. Na skutek tego ciało nie ma jak się zregenerować. Prowadzi to do różnych nieprzyjemnych objawów, które są sygnałem złego samopoczucia i wycieńczenia. Są znakami od organizmu, że mamy zwolnić i odpocząć. Jeśli się ich nie posłuchamy, możemy tylko pogorszyć sytuację. Na przetrenowanie narażeni są sportowcy lub osoby z niepoprawnie dobranym planem treningowym. W przypadku zawodowych sportowców wyróżnia się trzy stany – przemęczenie funkcjonalne, które trwa około tygodnia i zapewnia pozytywny efekt, przemęczenie niefunkcjonalne, któremu towarzyszy długotrwały spadek formy oraz zespół przetrenowania, który polega na utrzymywaniu się negatywnych objawów przez ponad 2 miesiące.
Jakie są objawy przetrenowania?
Objawy przetrenowania są trudne do przeoczenia. Jest to bowiem sygnał od naszego organizmu, że mamy zapewnić mu odpoczynek. Ten stan charakteryzuje się przede wszystkim silnym uczuciem zmęczenia, które utrzymuje się długi czas. Może też być o wiele bardziej nasilone niż w innych przypadkach. Występuje ponadto bolesność mięśni i stawów. Mogą pojawić się zakwasy i dyskomfort. Istnieje ponadto większe ryzyko urazów. Siła mięśniowa ulega obniżeniu, a do tego osłabiona zostaje motoryka. Im dłużej utrzymujemy taki stan, tym regeneracja powysiłkowa staje się wolniejsza. Wydolność fizyczna się pogarsza, co również może być trudne do przywrócenia. Możemy zauważyć ponadto obniżenie apetytu, co często prowadzi do spadku masy ciała. W przypadku wielu dyscyplin sportowych nie jest to wskazane. Oprócz tego następuje pogorszenie poziomu odporności – możemy stać się bardziej narażeni na różnego rodzaju infekcje. W badaniach może wyjść również zaburzenie wydzielania kortyzolu – jego podwyższony lub obniżony poziom. Przetrenowanie wiąże się również z dolegliwościami na tle psychologicznym. Możemy doświadczyć obniżenia pewności siebie, rozdrażnienie, apatii oraz spadku motywacji do treningów. Nierzadko dochodzi ponadto do zaburzeń snu i problemów z koncentracją.
Co zwiększa ryzyko przetrenowania?
Intensywny, częsty wysiłek to bezpośrednia przyczyna przetrenowania. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że występują również inne czynniki, które mają znaczenie. Będzie to między innymi zła dieta, stosowanie używek, zaniedbywanie wypoczynku, silna presja ze strony trenera lub drużyny, a także brak równowagi między wysiłkiem a odpoczynkiem.
Wsparcie trenera
Dobrym sposobem na uniknięcie przetrenowania jest korzystanie z prawidłowo opracowanego planu treningowego. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że przeznaczamy odpowiednią ilość czasu i na wysiłek, i na odpoczynek. W stworzeniu planu pomoże nam doświadczony trener, który dostosuje intensywność treningu, a do tego wskaże różne ćwiczenia. Korzystając z jego wsparcia, nie będziemy musieli obawiać się, że trening skończy się dla nas przykrymi dolegliwościami. Zadba on bowiem o to, aby nasz plan składał się nie tylko z ćwiczeń siłowych i wytrzymałościowych, ale także z odpowiedniej rozgrzewki oraz aktywności rozciągających, które pomogą nam szybciej dojść do siebie. Wsparcie trenera okaże się nieocenione szczególnie wtedy, gdy dopiero zaczynamy przygodę z regularnym treningiem.
Masaż ciała
Niezwykle przyjemnym, ale i skutecznym sposobem na regenerację oraz ograniczenie skutków przetrenowania będzie masaż ciała. To świetna metoda na pozbycie się napięcia i dyskomfortu w mięśniach. Decydując się na masaż, robimy coś miłego nie tylko dla ciała, ale i dla naszego ogólnego samopoczucia. Jest to bowiem czas, w którym możemy się w pełni odprężyć i zrelaksować. Udając się na masaż do specjalisty, możemy ponadto ograniczyć ryzyko powstawania wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Zmniejszymy szansę na kontuzję, przyspieszymy proces regeneracji, a do tego zapewnimy odpowiednie przygotowanie mięśni do wysiłku.
Jakościowy wypoczynek
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na to, aby złagodzić nieprzyjemne objawy przetrenowania i w pełni zregenerować mięśnie, jest jakościowy wypoczynek. Musimy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że sen to niezwykle cenny dla naszego organizmu stan, podczas którego zachodzi wiele istotnych procesów. Jednym z nich jest odnowa tkanek i ich regeneracja. Jeśli pozwalamy sobie na sen, nasz organizm może szybciej dojść do siebie po wysiłku fizycznym. Co więcej, możemy w ten sposób zniwelować zakwasy czy uczucie dyskomfortu po treningu. Jeśli zatem regularnie trenujemy, powinniśmy podjąć kroki, dzięki którym zagwarantujemy sobie wypoczynek na najwyższym poziomie. Niezwykle istotnym czynnikiem będzie wybór odpowiedniego materaca. Możemy sprawdzić różne modele dostępne w kategorii https://fit4sleep.pl/materace-wg-rozmiarow/materace-80×190/. W przypadku, w którym zależy nam na skutecznej regeneracji mięśni, postawmy na materac o wypełnieniu termoelastycznym. Zastosowana w nim pianka niweluje napięcie ciała i pozwala na pełne odprężenie się. Oprócz tego wykazuje się działaniem przeciwbólowym. Aby przetestować działanie takiego produktu, odwiedźmy sklep stacjonarny Gdynia, gdzie będziemy mogli na własne oczy zobaczyć interesujące nas modele.
Nawet jeśli aktywność fizyczna to dla nas duża przyjemność, nie zapominajmy o tym, aby zachować zdrową równowagę. Nie powinniśmy doprowadzić do przetrenowania, które skutkuje różnymi nieprzyjemnymi objawami. Pamiętajmy o odpoczynku i regeneracji mięśni, a wtedy będziemy mogli cieszyć się dobrym samopoczuciem.
Przeczytaj także: Sennik włosy – tajemnicze przesłanie Twoich nocnych marzeń