Zakupu materaca dokonujemy stosunkowo rzadko. Wymaga on dobrej analizy dostępnych na rynku produktów, zaleceń fizjoterapeutów, a także własnych potrzeb wynikających chociażby ze stanu zdrowia, trybu życia, wagi. Podpowiemy Ci dziś, czym się kierować przy wyborze materaca, by latami spełniał swoją funkcją  zapewniając Ci pełen komfort i prawidłową higienę snu.

Czemu dobór materaca jest istotny?

Zakłada się, że dla zachowania zdrowego organizmu, powinniśmy spędzać w łóżku 8 h na dobę. Jeśli do tego przyjąć, że 8 h dziennie spędzamy przed komputerem, kilka przed telewizorem, w samochodzie, przy stole, okazuje się, że na aktywność ruchową pozostaje już naprawdę niewiele. Cierpią na tym nasze plecy, cały układ kostny, stawowy, krwionośny i oddechowy, a wraz z nimi obniża się odporność, kondycja, a także ogólne samopoczucie. O ile trudno zrezygnować z pracy, o tyle warto zadbać o codzienną dawkę ruchu oraz zdrowy wypoczynek nocny. Kładąc się po ciężkim dniu, musisz dać swojemu kręgosłupowi oraz mięśniom należycie odpocząć. Źle dobrany materac nie wywiąże się z tego zdania prawidłowo. Tym, czego powinieneś od niego oczekiwać, jest właściwe podparcie dla każdego odcinka kręgosłupa, a także kończyn. Twoje mięśnie muszą mieć możliwość pełnego relaksu, a krew swobodny przepływ do każdej komórki. Dzięki temu rano będziesz się budził wypoczęty i pełen energii do tego, by stawić czoło kolejnym wyzwaniom, by spełniać marzenia.

Wybrane materace z oferty marki Hilding

Jak dobrać materac na długie lata?Jeśli zastanawiasz się właśnie nad tym, jaki materac kupić, by godnie się wyspać i nie borykać się z takimi dylematami ponownie za kilka lat, postaw na dobrej jakości materac piankowy, lateksowy. Doskonałą propozycją jest Hilding Melody, na który otrzymasz 15-letnią gwarancję. Co sprawia, że model ten jest wart uwagi? Przede wszystkim jego blat lateksowy, który posiada aż 7 stref twardości. Dzięki nim każda część Twojego ciała otrzyma wsparcie, na które zasługuje, każda zostanie potraktowana indywidualnie i z pełnym szacunkiem. Jest to również dobry wybór dla alergików oraz osób z problemami skórnymi. Brak w jego składzie elementów mogących powodować reakcje uczuleniowe. W zestawie dwa pokrowce, które można prać w temperaturze 60 stopni i nieustannie cieszyć się czystym, świeżym materacem. O wytrzymałości tego modelu może także świadczyć fakt, że przeznaczony jest dla osób ważących do 140 kg. Nie ma jednak przeszkód, by drugi z partnerów był znacznie lżejszy. Materac sprawdzi się również w jego przypadku, co więcej, złagodzi wszelkie drgania podczas ruchów partnera.

Kolejnym modelem z 15-letnią gwarancją jest Hilding Flamenco. Materac ten bogaty jest w system sprężyn Multipocket, których ułożenie także daje 7 stref twardości dostosowanych do Twojego ciała. Jedna strona tego materaca obłożona jest elastyczną i sprężystą płytą lateksową, druga zaś wysokoelastyczną pianką. Cała struktura zapewnia właściwą cyrkulację powietrza i antyalergiczne właściwości.

Jaki wymiar materaca najbardziej się sprawdzi?

Podstawowym pytaniem, na jakie musisz sobie odpowiedzieć podczas podejmowania decyzji o zakupie, jest – jak duży chcesz mieć materac? Rozmiary, wśród których możesz wybierać, dostosowane są do zróżnicowanych potrzeb klientów. Wiele zależy od tego, czy śpisz sam, z partnerem, czy zakrada się do Was pod osłoną nocy dziecko i oczywiście, czy nie ogranicza Was mały metraż?

Co do zasady, materac powinien być co najmniej 20 cm dłuższy niż osoba, która na nim śpi. Najpopularniejszą długością dla dorosłych jest 200 cm, materac dla dziecka do łóżeczka to zwykle 120 lub 140 cm. Szerokość jest już kwestią indywidualną. Szczupłej parze, która lubi spać blisko siebie, wystarczy materac 140×200. Jaki wybrać dla osób o przeciętnych wymiarach? Komfortowym powinien być w ich przypadku materac 160×200. Jaki wybrać dla pary o dużych gabarytach lub takiej, która ceni sobie przestrzeń, bądź przez najbliższe lata musi liczyć się z małymi gośćmi w łóżku? Na materacu o szerokości 180 cm powinni mieć wystarczającą ilość miejsca.

Koniecznie pamiętaj, by rozmiar materaca ściśle współgrał z rozmiarem łóżka. Niedopasowanie może zaburzyć jego pełną funkcjonalność i prowadzić do szybszego zużycia się produktu.

Jaka twardość będzie dopasowana idealnie pod Ciebie?

Miękki wydaje się najbardziej komfortowy, twardy zaś zalecany przez specjalistów. Jaki materac wybrać do spania, by łączył w sobie wygodę i zapewniał zdrowy sen? Twardość materaca jest kluczowym parametrem, dzięki któremu Twój kręgosłup może zostać odpowiednio odciążony, ciało zrelaksowane, a wszystkie jego zakamarki właściwie dotlenione.

Kupując materac, musisz wziąć pod uwagę swoją wagę. Innego podparcia potrzebuje 50-kilogramowa kobieta, a innego 120-kilogramowy mężczyzna. Poza wagą istotny jest też wzrost. Osoba ciężka, lecz wysoka może sobie pozwolić na bardziej miękki materac niż osoba o tej samej wadze, ale niska. Jej ciężar ciała rozmieszcza się bowiem zupełnie inaczej. Z reguły im większy nacisk na małej powierzchni materaca, tym jego twardość powinna być wyższa. Na szczęście, jeśli wraz z partnerem tworzycie zróżnicowaną parę, nie musicie kupować dwóch pojedynczych materacy. Są modele dostosowane do Waszych potrzeb np. Hilding Flamenco.

Nie bez znaczenia może być również wiek użytkownika. Zwykle starsi ludzie lepiej czują się na miękkich materacach. Ich tkanka mięśniowa nie jest już tak sprężysta i twarde podłoże może powodować dyskomfort.

Czy pozycja w trakcie snu ma znaczenie w doborze materaca?

W zależności od przyjmowanej pozycji zupełnie inaczej rozkłada się Twój ciężar. Według fizjoterapeutów najkorzystniejszym jest wypoczynek na plecach lub na boku, o ile górna noga jest ugięta w kolanie i wsparta na poduszce.

Dla śpiących na plecach najlepiej sprawdzi się materac z różnymi strefami twardości. Zapewni on odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, dając jednocześnie uczucie zatapiania się w niego ramionom i biodrom, które zyskują szansę na całkowite odprężenie. Jeśli układasz się na wznak, wybieraj spośród modeli o twardości H3 lub H4.

Śpiący na boku, najmocniej obciążają barki oraz ramiona, dlatego dobrym wyborem w ich przypadku będzie miękki materac H2, który nie spowoduje zbyt mocnego ucisku na te partie mięśni. Dla takich osób polecana jest pianka termoelastyczna, dostosowująca się do kształtu ciała w zależności od jego temperatury.

Jeżeli należysz do osób śpiących na brzuchu, potrzebujesz solidnego wsparcia, byś się zbyt mocno nie zapadał. Na miękkim materacu Twój kręgosłup wykrzywiałby się w nienaturalny sposób, spłaszczając swojej fizjologiczne wygięcia.

Jakie są oznaki źle dobranego materaca?

Nieprawidłowy dobór materaca do spania może prowadzić do szeroko pojętych dolegliwości ze strony kręgosłupa. Są to najczęściej bóle odcinka lędźwiowego, sztywnienie karku, a także napięcie mięśni przykręgosłupowych, bóle głowy, drętwienie kończyn, nieprzyjemne skurcze. W trakcie nocy spędzonej na nieodpowiednim podłożu możesz mieć kłopoty z uśnięciem, znalezieniem odpowiedniej pozycji lub często się wybudzać. Rano nie wstaniesz wypoczęty, wręcz przeciwnie, trudno będzie Ci się podnieść z łóżka, nawet jeśli spałeś 8h.

Zakup dobrego materaca jest przede wszystkim inwestycją w dobre samopoczucie. Warto wybrać odpowiedni rozmiar oraz stopień twardości. Weź pod uwagę gabaryty własne oraz swojego partnera, ulubioną pozycję snu i Wasze indywidualne preferencje.

Pamiętaj też, że żywotność materaca może być uzależniona od jego właściwej pielęgnacji, dlatego zwróć uwagę na możliwości czyszczenia danego modelu oraz jego wentylację.

Dokonując trafnego zakupu materaca, dajesz sobie szansę na pełen relaks w nocy oraz świetne samopoczucie i dobrą energię w ciągu dnia.