Na świecie występują tysiące rodzaje roślin, a wiele z nich jest nam całkowicie nieznanych. Dość abstrakcyjnym i egzotycznym przykładem może być werbena – z pewnością wiele osób wcześniej o niej nie słyszało, a przecież jej zastosowanie w medycynie i kosmetyce jest powszechne i cenione ze względu na doskonałe właściwości tego zioła. Werbena lekarska to roślina wykazująca działanie łagodzące i przeciwzapalne, dzięki czemu znajduje uznanie w wielu dziedzinach lecznictwa. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest to ziele i w jaki sposób można je wykorzystywać.
Czym jest werbena?
Werbena pospolita, zwana także werbeną lekarską, to roślina z rodziny werbenowatych, pochodząca z terenów Afryki. To ziele, które w dalekiej przeszłości było nazywane „smoczą trawą” lub „żelazną werbeną”. W niektórych kulturach nadawano mu nawet magiczne właściwości – przykładowo stanowiło główny składnik eliksirów miłosnych lub używano go do wróżenia i zapowiadania przyszłości. Obecnie werbena jest ceniona ze względu na właściwości prozdrowotne, a oprócz tego stanowi gatunek dekoracyjny, niekiedy uprawiany w ogródku czy na balkonie. Posiada atrakcyjny wygląd oraz przyjemny zapach.
Jak wygląda werbena i jej uprawa?
Werbena to zielona roślina, która wzrasta nawet do 1 metra i posiada silnie rozkrzewioną łodygę o szorstkich liściach. W zależności jednak od wysokości liście różnią się między sobą – te niżej położone mają jajowaty kształt, środkowe są trójdzielne, a te położone najwyżej są pozbawione ogonka liściowego. Wszystkie posiadają natomiast wspólną cechę, czyli pofalowane, charakterystyczne brzegi. Werbena kwitnie od czerwca do września i w tym czasie rozwija małe, pięciopłatkowe kwiaty zebrane w kłosowate kwiatostany. Owocem werbeny jest natomiast podłużna, żeberkowana rozłupnia.
Uprawa tej rośliny jest stosunkowo łatwa. Werbena lubi nasłonecznione miejsca oraz umiarkowanie wilgotne gleby. Lubi stanowiska południowe i zachodnie, gdzie ma dostęp do słońca przez 8-10h dziennie. Należy ją regularnie podlewać, lecz w niedużych ilościach, aby nie dopuścić do gnicia korzeni i więdnięcia liści.
Działanie uspokajające werbeny
Werbena wyróżnia się przede wszystkim działaniem uspokajającym. To idealny środek kojący na układ nerwowy i wypicie już jednej filiżanki naparu z tego zioła może znacząco poprawić ludzki nastrój. Werbena pomaga zredukować stres i jest stosowana jako naturalny preparat na bezsenność czy stany lękowe. W obecnych czasach jest powszechnie stosowana do walki z depresją i innymi chorobami o podłożu emocjonalnym. Wypicie werbeny przed snem zapewnia zdrowy i spokojny wypoczynek. To całkowicie bezpieczny środek, po który można sięgać bez obaw w przypadku poczucia niepokoju oraz rozdrażnienia. Jej działanie uspokajające przypomina nieco właściwości melisy, innego powszechnie stosowanego przez nas zioła w obliczu stresu czy bezsenności.
Właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe
Werbena jest również ceniona ze względu na działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Napar z tego zioła to doskonały naturalny preparat na przeziębienie, który wzmacnia odporność. Może zwalczać gorączkę i pomóc odbudować siły po przebytej grypie, przyspieszając w ten sposób powrót do zdrowia. Stosowanie werbeny łagodzi także objawy zapalenia zatok oraz bóle głowy. To naturalny środek rewitalizujący, który jest idealny w przypadku migreny czy trudno gojących się ran (wówczas świetnym rozwiązaniem są okłady z werbeny). Oprócz tego picie naparu ułatwia odkrztuszanie i pomaga usunąć nadmiar śluzu z gardła, niwelując dokuczliwy kaszel. Ze względu na te właściwości werbena jest wykorzystywana w farmakoterapii chorób górnego układu oddechowego.
Poza jednak migrenowymi bólami głowy wywar z tej rośliny może być pomocny w przypadku skurczów mięśni i brzucha. To skuteczne rozwiązanie dla kobiet, które zmagają się z silnymi bólami menstruacyjnymi. Werbenę można wtenczas zastosować także zewnętrznie, wykonując ciepły okład. Niekiedy zioło te stosuje się przy reumatyzmie czy w procesie leczenia nerwobólów, np. ucha.
Wygodny materac, taki jak SleepMed dostępny m.in. w Gdynia, także odpowiada za łagodzenie dolegliwości bólowych, zwłaszcza obszarów kręgosłupa. Istotne jest natomiast to, aby dobrać podłoże zgodne z indywidualnymi potrzebami oraz preferencjami dla zwiększonego komfortu snu. Blog ABCSnu oferuje wiele artykułów, których zadaniem jest usprawnienie poszukiwań idealnego produktu.
Werbena jako wsparcie dla układu trawiennego
Znaczenie lecznicze werbeny wiąże się także z jej korzystnymi właściwościami dla układu trawiennego. Roślina ta działa stymulująco na przewód pokarmowy, co pomaga w eliminacji problemu wzdęć, zaparć, niestrawności czy skurczów żołądka. Napar z werbeny przynosi m.in. ulgę po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku, zapobiegając ewentualnym przyszłym dolegliwościom trawiennym. Będzie także pomocny w przypadku wymiotów, nudności czy nawet biegunki. Poza tym werbena wspiera proces przyswajania składników odżywczych. Oferuje delikatne, ale skuteczne działanie bez efektów ubocznych często występujących przy stosowaniu syntetycznych preparatów.
Działanie moczopędne
Na tym nadal nie kończą się cenne właściwości werbeny – warto również wspomnieć o jej działaniu moczopędnym. Posiada pozytywny wpływ na układ moczowy, m.in. pomagając w leczeniu kamicy nerkowej czy zapalenia pęcherza moczowego. Przyjmowanie naparów z werbeny przyczynia się do częstszego oddawania moczu, a tym samym do usuwania nadmiaru płynów z organizmu. Dzięki temu werbena może być pomocna w redukcji obrzęków oraz w leczeniu infekcji dróg moczowych poprzez wypłukiwanie bakterii. Działanie moczopędne wspomaga także detoksykację organizmu, pomagając usuwać zbędne produkty przemiany materii. Werbena jest częstym składnikiem preparatów i lekarstw przeznaczonych do leczenia infekcji układu moczowego.
Werbena posiada wszechstronne zastosowanie w medycynie i jest świetnym preparatem do stosowania w domowych warunkach. Wystarczy przyrządzić z niej napar, aby skorzystać z cennych właściwości tej rośliny. Poza tym uprawa werbeny jest stosunkowo łatwa, dzięki czemu możemy samodzielnie zająć się jej pielęgnacją w ogrodzie czy na balkonie.
Przeczytaj także: Inspirujące aranżacje sypialni z wykorzystaniem fototapet