Choć w dzisiejszych czasach siłownie zdecydowanie zyskały na popularności, wiele osób nadal woli ćwiczyć w domowym zaciszu ze względu na pełną prywatność, poczucie komfortu i oszczędność czasu. Zastanawiamy się jednak, czy takie rozwiązanie faktycznie jest w stanie zapewnić nam wymarzone efekty. Oczywiście, że tak! Wielu osobom nie chodzi przecież o znaczne rozbudowywanie swoich mięśni za pomocą specjalistycznego sprzętu i dużych ciężarów. Często chcemy jedynie ujędrnić swoje ciało oraz wysmuklić sylwetkę. Treningi w domu jak najbardziej to umożliwiają! Wystarczy tylko zadbać o odpowiednią organizację przestrzeni do ćwiczeń. W tym artykule dowiesz się, jak to zrobić.

Wybór przestrzeni

Warunkiem powodzenia treningów wykonywanych w domu jest zaangażowanie oraz koncentracja. Trudno skupić się na ćwiczeniach, jeśli w tle słychać telewizor czy odgłosy zabaw i rozmów. Dlatego też zadbaj o osobne pomieszczenie, w którym będziesz mógł w pełni skoncentrować się na wykonywanym treningu. Może to być niezagospodarowany jeszcze pokój, strych, a nawet piwnica. Jeśli jednak nie posiadasz w swoim domu takiego pomieszczenia, wybierz możliwie największą przestrzeń, która umożliwi Ci swobodny ruch. Ponadto usuń z najbliższego otoczenia wszystkie przedmioty, które mogą cię dekoncentrować podczas ćwiczeń, np. telefon. Dla pewności, że wybrana przez Ciebie przestrzeń jest faktycznie odpowiednia, wykonaj kilka podskoków, wymachów nogami i rękoma, a najlepiej połóż się płasko na podłodze. Sprawdź, czy posiadasz dostatecznie dużo miejsca i czy nie ma ryzyka zahaczenia dłonią lub stopą o oświetlenie, lub umeblowanie pomieszczenia. Może też okazać się, że podłoga jest zbyt śliska — wtenczas warto wyposażyć się w matę antypoślizgową przeznaczoną specjalnie do wykonywania ćwiczeń w domu.

Wybór sprzętu do ćwiczeń

Organizacja przestrzeni treningowej w domuZastanów się, czy do wykonania treningu będziesz potrzebował jakiegokolwiek sprzętu. Jeśli jesteś osobą początkującą, kilka pierwszych treningów śmiało możesz wykonać bez dodatkowego wyposażenia. Natomiast osoby o większym doświadczeniu, dla których istotne jest osiąganie progresu z treningu na trening, powinny zdecydować się na zakup sprzętu, który umożliwi im dalszy rozwój. W tym przypadku nie obejdzie się bez hantli o odpowiednim ciężarze, gdyż znajdują one zastosowanie w różnorodnych ćwiczeniach. Dobrym rozwiązaniem są również kettle, które doskonale nadają się do treningów dolnych partii ciała. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się także gumy oporowe, które stanowią świetną alternatywę dla mniejszych obciążeń, a poza tym zajmują niewiele miejsca i są łatwe w przechowaniu. Pamiętaj jednak o tym, aby sprzęt dostosować do swoich preferencji treningowych, umiejętności oraz dostępności miejsca. Nie ma sensu kupować rzeczy, z których nie będziemy korzystać.

Stwórz plan treningowy

Zanim zaczniesz jakiekolwiek ćwiczenia, zastanów się najpierw, jaki jest Twój cel i jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie w tym przypadku najlepsze. Ponadto określenie priorytetów pozwoli Tobie pozostać zmotywowanym oraz chętnym do działania. Musisz też liczyć się z tym, że nie każdy trening będziesz w stanie wykonać w domowych warunkach. Jeśli chcesz więc ćwiczyć wyłącznie w domu, przygotuj odpowiedni sprzęt dostosowany do charakteru Twoich treningów. Warto tutaj skorzystać z gotowych programów dostępnych w internecie, które są w zasadzie świetnym rozwiązaniem dla każdego, nawet dla początkujących zawodników. Wiele osób korzysta także z indywidualnych porad trenerów personalnych, z którymi komunikuje się za pośrednictwem mediów społecznościowych. Takie podejście do ćwiczeń z pewnością przyniesie Tobie szybciej zauważalne rezultaty dzięki osobistemu podejściu trenera do Twojego problemu.

Trening w domu latem — jak się przygotować?

Każda siłownia posiada klimatyzację, dzięki czemu zapewnia optymalne warunki do ćwiczeń nawet podczas największych upałów. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy zaplanowaliśmy trening, a w naszym domu panuje wysoka temperatura? Nikt z nas nie ma przecież ochoty ćwiczyć w tak hardcorowych warunkach. Jeśli upał jest faktycznie nie do zniesienia, czasem warto opuścić jeden dzień treningu, a następny wykorzystać na 110%. Z drugiej strony możemy jednak wyposażyć się w dobry wiatrak oraz zgrzewkę wody i bez marudzenia wziąć się za ćwiczenia. Jeśli czujesz się na siłach, zadbaj o naprawdę lekki ubiór, włącz wiatrak, przygotuj schłodzoną wodę i działaj! Jakikolwiek ruch jest zawsze lepszy od całkowitej bezczynności. Jednakże nie przesadzaj z intensywnością ćwiczeń i nie podejmuj się kolejnych powtórzeń, jeśli czujesz, że przekraczają one Twoje możliwości. Na szczęście podczas zimy możemy śmiało wykonywać każdy trening bez obawy o przyjście nieznośnego upału. Natomiast po tak wyczerpującym treningu latem warto zadbać o zdrowy i długi sen. O jego wysoką jakość z pewnością zadba wygodny materac, który dostaniesz pod tym linkiem: https://sennamaterace.pl/111-materace-160×200.

Dlaczego warto ćwiczyć w domu?

Jeśli chcesz schudnąć czy po prostu lepiej wyglądać, wcale nie musisz wykupywać karnetu na siłownię! Dzięki treningom w domu także możesz osiągnąć wymarzone rezultaty. Wystarczy tutaj jedynie masa własnego ciała lub podstawowy sprzęt oraz kawałek wolnej przestrzeni, która nie będzie ograniczać Twoich ruchów. Ćwiczenia w domowym zaciszu posiadają naprawdę wiele zalet. Niestety siłownie często są przepełnione ludźmi, co znacznie obniża komfort podczas wykonywania treningu. Poza tym stanowią one ryzyko zakażenia chorobami wirusowymi. Wiele osób nie myje rąk, a sprzęt znajdujący się na siłowni prawie nigdy nie podlega dezynfekcji. Poza tym chodzenie na siłownie zabiera znacznie więcej czasu w ciągu dnia. Musimy się przecież przebrać, dojechać, a po skończonym treningu wypadałoby wziąć prysznic. Sam dojazd często zajmuje najwięcej czasu, a na siłowni musimy dzielić się sprzętem z innymi osobami. Ćwiczenia w domu są zatem naprawdę wygodną opcją i prawie nic nas nie kosztują. Ponadto tego typu aktywność jest świetnym rozwiązaniem dla osób wstydliwych, o małej pewności siebie. Domowe zacisze umożliwia Ci wykonywanie ćwiczeń bez stresu i według własnego uznania.

Chcesz zacząć ćwiczyć i nie wiesz, jak się do tego zabrać? Powyższe wskazówki z pewnością Ci pomogą! Dzięki nim stworzysz idealną przestrzeń treningową we własnym domu. W tym artykule znajdziesz natomiast więcej porad dotyczących zachowania szczupłej sylwetki: https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/28_czy-sen-sprawia-ze-chudniemy.