Świeżo upieczone mamy często mają problem z zadbaniem o własne potrzeby i wygospodarowaniem czasu wolnego. Koniec końców opieka nad dzieckiem to nie lada wyzwanie, które wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami. Nie oznacza to jednak, że kobiety cały swój czas powinny poświęcać maluchowi. Choć bycie mamą to jedna z najpiękniejszych ról, z drugiej strony prowadzi do zmęczenia i frustracji, dlatego każda z nas musi stawiać własne samopoczucie na równie wysokim miejscu co samopoczucie dziecka. Pamiętajmy, że szczęśliwa mama to szczęśliwa pociecha! Dowiedzmy się więc, jak pogodzić wychowanie dziecka z własnymi potrzebami.
Ustalanie priorytetów
Każda zatroskana mama na pierwszym miejscu stawia swoje dziecko — zrobi dla niego wszystko, aby pozostało dobrze zaopiekowane i zadowolone. W macierzyństwie nie chodzi jednak o to, aby 24/7 mieć oko na malucha i go zabawiać. Najważniejsze jest ustalanie priorytetów. Nakarmiłaś swoje dziecko? To czas, abyś sama zjadła pożywne śniadanie. Wspólne zabawy poczekają, a ty będziesz czuć się o wiele lepiej i nabędziesz niezbędnych sił na resztę dnia. Dobra organizacja to bez dwóch zdań klucz do sukcesu w opiece nad dzieckiem. Zadania możesz podzielić na kategorie — pilne, ważne i mniej istotne, aby nie marnować swoich sił na to, co możesz zrobić w nieco późniejszym czasie. Świeżo upieczone mamy jako priorytet powinny również ustanowić sen. W pierwszym roku życia dziecka niestety okazuje się on na wagę złota. Maluch nie potrafi samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb, dlatego rodzice wciąż znajdują się w jego pobliżu, nie mogąc zająć się własnymi sprawami. Do tego dochodzi nocne wstawanie oraz karmienie, przez co rytm dobowy mamy jest bardzo zakłócony i rozregulowany.
Zapomnij o perfekcjonizmie
Wiele mam stara się być perfekcyjne. Jeszcze przed narodzinami dziecka planuje, w jaki sposób się nim efektywnie zaopiekować, jakie metody wychowawcze będzie stosować i jak zorganizować swój czas, aby dom nadal wyglądał czysto i schludnie. Rzeczywistość jednak pokazuje nam, że perfekcjonizm jest nieosiągalny. Nadmiar zadań i obowiązków sprawia, iż nic nie jesteśmy w stanie wykonać na 100%. Presja, aby wszystko było idealne, jest tutaj niepotrzebna, a może nawet sprawiać, że świeżo upieczona mama czuje się przybita oraz niewystarczająca. Z tego też powodu porzuca się perfekcjonizm. Dzieci nie potrzebują matek idealnych. Dzieci potrzebują rodziców autentycznych, dobrych, którzy zajmują się ich podstawowymi potrzebami. Nie ma tutaj miejsca na wyrzuty sumienia z powodu nieumytych okien, pogniecionych spodni czy obiadu „gotowca”, ponieważ nie miałyśmy ani siły, ani czasu na to, aby przygotować posiłek samodzielnie.
Podziel obowiązki ze swoim partnerem
Opieka nad dzieckiem jest zadaniem zarówno matki, jak i ojca, dlatego w rodzicielstwie należy dzielić między sobą obowiązki w taki sposób, aby każdy z partnerów mógł znaleźć czas również dla samego siebie. Pamiętajmy, że nie musimy wszystkiego robić same! My także zasługujemy na odpoczynek, a argument zwalniający tatę z opieki nad dzieckiem z racji chodzenia do pracy nie jest żadnym argumentem. To prawda, że mamy często cały dzień przesiadują z dzieckiem w domu, lecz nie oznacza to, iż są zwolnione z zadań takich, jak przygotowywanie posiłków czy rutynowych porządków w kuchni lub sypialni. Przy kilkumiesięcznym maluchu nawet wstawienie prania może być problematyczne. Oczywiście ważne jest planowanie dnia, lecz nadal istnieją rzeczy, które mogą nagle „wypaść”. Dzielenie obowiązków odciąża mamę i pozwala jej na chwilę odetchnąć. Jeśli jest to możliwe, warto także zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy dziadków lub profesjonalnej niani.
Wykorzystuj drzemki dziecka
Odpoczynek to część życia, z której nie można i nie da się zrezygnować. Nadmierne obciążenie organizmu i zdrowia psychicznego może w końcu prowadzić do poważniejszych dolegliwości. Kiedy dziecko odpoczywa, mama sama powinna postawić na odprężenie i relaksację. W ciągu dnia warto wykorzystywać na maksa wszystkie drzemki malucha oraz pozostałe „okna czasowe”. To idealna okazja, żeby zrobić coś dla siebie. Podczas tych 1-2 godzin nie myślmy o uporządkowaniu otoczenia. Sprzątanie poczeka, a nasze zdrowie już niekoniecznie. Same postawmy na krótką drzemkę, obejrzenie odcinka ulubionego serialu, ciepłą kąpiel czy ćwiczenia fizyczne. Pod żadnym pozorem nie czujmy poczucia winy z tego powodu, że odpoczywamy, zamiast sprzątać i gotować. Te chwile wytchnienia są niezwykle ważne dla samopoczucia emocjonalnego.
Wracając jednak do kwestii snu, nie zapominajmy również o doborze wysokiej jakości materaca SleepMed. Wygodne akcesoria sypialniane gwarantują zdrowy i głęboki wypoczynek każdej nocy. Doskonałe oraz komfortowe materace znajdziemy m.in. w salonach w Gdynia.
Wyzbądź się poczucia, że jesteś niewystarczająca
Każda mama powinna nauczyć się dbać o siebie bez poczucia winy. Jak to jednak zrobić? Przede wszystkim musi nauczyć się, że nic nie będzie idealne. Rzeczywistość często odbiega od naszych planów i jest to naturalna kolej rzeczy. Presja społeczna i zdrowe przekonania mogą prowadzić do poczucia, iż jest się niewystarczającym. Czasami nawet najbliższe osoby, np. rodzice, mogą budzić w nas niesłuszny pogląd, iż nie radzimy sobie z wychowaniem dziecka i codziennymi obowiązkami. W żadnym wypadku nie powinniśmy tak myśleć. Skoro dajemy z siebie wszystko, jesteśmy najlepszymi rodzicami, jakimi nasz maluch mógł posiadać. Dbajmy o swoje podstawowe potrzeby i pamiętajmy, że proszenie o pomoc nie jest oznaką słabości — wskazuje na dużą świadomość tego, co potrzebuje dziecko oraz nasze ciało. Praktykujemy również asertywność. Znalezienie balansu między macierzyństwem a własnymi pragnieniami uczyni nas bardziej spełnionymi rodzicami. Dobre samopoczucie jednego członka rodziny wpływa na atmosferę w całym domu. Wyzbądźmy się zatem niepotrzebnego poczucia winy, że nie opiekujemy się dzieckiem tak, jak powinnyśmy. Potrzebne może być w tej kwestii też porzucenie stereotypowego myślenia o rolach męskich i kobiecych w rodzicielstwie.
W macierzyństwie przede wszystkim istotne jest to, aby nie narzucać na siebie zbyt dużej presji. Zrozumienie, że nie wszystko musi być idealne, pozwala znaleźć dla siebie, choć chwilę wytchnienia każdego dnia. Kluczem może być dobra organizacja, ale również delegowanie zadań z partnerem oraz wsparcie pozostałych bliskich. Nie bez znaczenia pozostaje też własne podejście — zdrowie psychiczne mamy ma diametralny wpływ na samopoczucia dziecka. Nie ulegajmy zatem niezdrowym stereotypom czy przekonaniom społeczeństwa.
Przeczytaj także: Jedzenie przed snem — jak wpływa na zdrowie?