Każdy z nas szuka różnych rozwiązań, które pomogą mu we właściwej regeneracji umysłu i ciała. Czasem wystarczy poprawić kilka podstawowych aspektów, które pozwolą rozwiązać problemy związane z bezsennością czy niewysypianiem się. Nie zawsze trzeba szukać daleko, a tym bardziej sięgać po naprawdę radykalne metody. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, aby poprawić jakość swojego snu, ten artykuł jest idealny dla Ciebie!

Zadbaj o swoją sypialnię

Po pierwsze warto zwrócić uwagę na to, jak wygląda Twoja sypialnia, gdy kładziesz się spać. Istotny jest nie tylko jej wystrój, ale także wyposażenie czy nawet temperatura i oświetlenie. Sypialnia jest przede wszystkim miejscem wypoczynku. Jeśli kolory na jej ścianach są zbyt jaskrawe, nawet w ciemności będą one drażniły oko. Poza tym warto także zadbać o odpowiednie uszczelnienie okien oraz o zasłony. Pozwoli Ci to uchronić się przed zgiełkiem i hałasem miasta, a także przed ostrym światłem lamp ulicznych. Nie można zapominać również o sercu sypialni, czyli łóżku. Jego właściwości oraz wyposażenie mają największy wpływ na jakość Twojego snu, oraz to, czy rano budzisz się wyspany. W szczególności warto zwrócić uwagę na to, jaki materac w swoim łóżku posiadasz. Niestety większość z nas, choć nie zdaje sobie z tego sprawy, ma źle dopasowany model materaca, który przyczynia się nie tylko do bólów kręgosłupa, ale także nie zapewnia nam odpowiedniego poziomu komfortu w trakcie snu. Dużą rolę odgrywają tutaj także poduszki, kołdra oraz pościel. Upewnij się więc, że są one wykonane z naturalnych materiałów przyjemnych dla Twojej skóry. Przez cały rok, nie tylko zimą, powinieneś zadbać również o odpowiednie nawilżenie powietrza. Przed snem otwórz na chwilę okno, aby całe pomieszczenie mogło się dobrze przewietrzyć. Dobrym rozwiązaniem będzie również zainwestowanie w nawilżacz powietrza. Temperatura w Twojej sypialni okazuje się być także kluczową kwestią. Nie powinna być ona ani zbyt niska, ani zbyt wysoka. Szacuje się, że idealna temperatura dla snu to około 18 stopni Celsjusza. Dzięki zachowaniu tych aspektów Twój sen z pewnością zyska na jakości.

Prowadź regularny tryb życia

Nie wysypiasz się? Oto kilka cennych radChcąc zachować zdrowy sen, należy przede wszystkim wstawać i kłaść się o tej samej porze. Wytwarza to nie tylko dobry nawyk, ale również wpływa na zmiany hormonalne w organizmie, w tym na jakość naszego snu. Z początku może być trudne trzymanie się wyznaczonych godzin, tym bardziej jeśli musimy wstać nawet mimo tego, że się nie wyspaliśmy. Warto być jednak wytrwałym i przekonać się, że to co wcześniej nazywaliśmy wysypianiem się, wcale nim nie było. Polega ono bowiem na dostarczeniu sobie odpowiedniej ilości snu, który będzie cechował się wysoką jakością, a nie spaniu nawet przez kilkanaście godzin. Poza tym nie warto także decydować się na zbyt długie drzemki. Powinniśmy w naturalny sposób w ciągu dnia zmęczyć się, aby wieczorem po położeniu się do łóżka móc szybko zasnąć.

Odstaw kofeinę i alkohol

Kawa późnym popołudniem lub o wieczorowej porze wcale nie jest dobrym pomysłem. Zawiera ona kofeinę, która pobudza organizm do działania. Podobnie jest w przypadku czarnej lub zielonej herbaty. Ich wypicie sprawi tylko, że Twój proces zasypiania z pewnością się wydłuży, a dodatkowo przyczyni się do tego, że sen będzie płytszy. Nie warto także zbyt często sięgać po alkohol. On także posiada działanie pobudzające. Choć wydawałoby się, że zasypianie po spożyciu alkoholu jest znacznie szybsze, to w rzeczywistości ma on zły wpływ na jakość naszego snu, a w rezultacie budzimy się rano niewyspani.

Wycisz umysł

Częstym powodem bezsenności jest obsesyjne myślenie o wszystkich naszych problemach lub rzeczach, które spotkały nas w ciągu dnia. Stresujemy się także tym, że nie jesteśmy w stanie zasnąć, a musimy rano wstać o wczesnej porze. Takie myślenie zdecydowanie nie pomaga, a wręcz może być one nawet destrukcyjne w skutkach. Wywołuje także niepotrzebną panikę. Często wmawiamy sobie: “Na pewno zaśpię do pracy, szkoły…”. Dobrze jest więc spróbować wyciszyć swój umysł i skupić się wyłącznie na odpoczynku. To całkowicie normalne, że zdarzają się dni, kiedy nie jesteśmy po prostu w stanie zasnąć, ale nie należy wtedy faszerować się tabletkami nasennymi czy niepotrzebnie się denerwować. Pomyśl o tym, że w końcu jesteś w swoim łóżku, ciesz się wypoczynkiem, ewentualnie zajmij swoje myśli jakimiś przyjemnymi wspomnieniami. Warto także przed snem wypić szklankę wody lub herbatę o działaniu uspokajającym, np. melisę. Takie działania sprawią, że sen z pewnością przyjdzie znacznie szybciej.

W ciągu dnia zadbaj o ruch

Aby cieszyć się zdrowym snem, warto także każdego dnia zadbać o nieco aktywności fizycznej. Ważne jednak, żeby ćwiczeń nie wykonywać tuż przed snem, zwłaszcza tych intensywnych i mocno angażujących pracę całego ciała. Dzięki regularnemu wysiłkowi nasz sen staje się o wiele dłuższy i głębszy, co sprzyja lepszej regeneracji organizmu. Ruch sprawia także, że łatwiej jest nam się zrelaksować, a w konsekwencji zasypiać. Poza tym poprawia naszą wydolność krążeniowo-oddechową i zmniejsza ryzyko pojawiania się chorób.

Zwróć uwagę na to, co spożywasz przed snem

Porada w stylu: „Popraw swoją dietę” może wydawać się nieco banalna, ponieważ to, co jemy, ma tak naprawdę wpływ na wszystko. To oczywiste, że należy się zdrowo odżywiać, jednakże przede wszystkim w kontekście snu warto zwrócić uwagę na to, co spożywamy wieczorem. Najlepiej, aby były to lekkostrawne posiłki, które nie będą ciążyły nam na żołądku. Poza tym poprawiają one nawet jakość naszego snu. Dobrym rozwiązaniem jest także zjedzenie kostki gorzkiej czekolady, która podnosi poziom serotoniny w organizmie i pozwala się zrelaksować.

W rzeczywistości wystarczy tak niewiele, aby cieszyć się zdrowym i głębokim snem oraz móc w końcu należycie się wyspać. Jednakże często po prostu nie zdajemy sobie z tego sprawy, co tak naprawdę ma istotny wpływ na jakość naszego wypoczynku. Porady zebrane w tym artykule powinny szybko pomóc Ci uporać się ze swoimi problemami. Warto dbać o swój sen, gdyż jest on niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu w ciągu dnia. Pamiętaj także o tym, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość snu. Każdy z nas powinien spać około 8 godzin.

Przeczytaj także: