Dobry materac to kwestia sporna, ponieważ dla każdego będzie on inny. Waga, wzrost, preferowana twardość czy spanie z partnerem – są to czynniki, które znacząco wpływają na wybór materaca, a tym samym i jego rodzaj. Oznacza to, że dobranie odpowiedniego materaca opiera się na indywidualnych parametrach. Dla ułatwienia decyzji przyjrzymy się dzisiaj dwóm najbardziej popularnym rodzajom materacy – piankowym i lateksowym. Czy faktycznie są takie dobre?

 

Czym charakteryzuje się materac piankowy?

Popularne materace piankowe dominują na współczesnym rynku. Dzieje się tak za sprawą zastosowania innowacyjnej pianki, która odpowiada za wiele wspaniałych cech. Zaliczyć do nich można idealne dopasowanie się do ciała użytkownika, a tym samym i stabilizacja oraz podparcie kręgosłupa. Niewiarygodny komfort i wrażenie odpowiedniego wsparcia ciała sprawia, że sen staje się przyjemnością, a łóżko – niewiarygodnie wygodne. Materace do łóżka z wkładem piankowym cechują się także trwałością, elastycznością, sprężystością oraz lekkością. Oznacza to, że materac nie tylko jest wygodny, ale też łatwy w transporcie oraz obracaniu. Materace piankowe składają się z różnych pianek, jednak najczęściej stosuje się piankę termoelastyczną, która reaguje na temperaturę ludzkiego ciała oraz nacisk, a także piankę wysokoelastyczną – odpowiadającą za twardość, elastyczność oraz sprężystość.

 

Czym charakteryzuje się materac lateksowy?

Materac piankowy czy lateksowy - który lepszy? Innym rodzajem materacy piankowych są materace lateksowe. Wyróżniają się one swoim naturalnym wkładem, który składa się z mleczka kauczukowego. To właśnie dzięki niemu ten typ materacy zyskuje dodatkowe właściwości, których nie ma pianka. Wyróżnić tutaj można przede wszystkim antyalergiczność, antybakteryjność oraz antygrzybiczność, które tworzą niezwykle higieniczne środowisko wewnątrz materaca. Dodatkowo porowata struktura lateksu umożliwia odpowiednią cyrkulację powietrza we wkładzie, a także zachowanie odpowiedniego poziomu wilgoci. Małe otwory w lateksie wpływają również korzystnie na krążenie krwi w organizmie, co jest sporą zaletą tego materaca. Lateks pod wieloma względami jest podobny do wkładu piankowego, jednak wyróżniają go wyjątkowe właściwości antyalergiczne.

 

Który materac jest lepszy?

Tak naprawdę ciężko stwierdzić, który materac jest najlepszy, ponieważ dużą rolę odgrywają indywidualne czynniki. Co prawda, największą wadą materaca piankowego jest to, że dla osób preferujących naprawdę twarde powierzchnie może okazać się zbyt miękki. Jeśli chodzi o materac piankowy, to wykazać tutaj można dwie wady – spora waga i wysoka cena. W zależności od tego, dla kogo przeznaczony jest materac, czynniki te uznać można za negatywne lub neutralne.

 

Materac do spania ma istotny wpływ na samopoczucie, zdrowie oraz efektywność w ciągu dnia poprzez zapewnienie nam prawidłowego snu. Jednak aby to wszystko osiągnąć, należy dokonać odpowiedniego wyboru dopasowując materac pod swoje preferencje oraz potrzeby. Materace piankowe oraz materace lateksowe posiadają wiele zalet, jednak nie każdemu będą pasować – jest to decyzja indywidualna.