Ciąża to wyjątkowy czas dla kobiety, który wiąże się z radością i wieloma nowymi doświadczeniami. Niestety, jest to też okres, w którym przyszłe matki są narażone na różnego rodzaju nieprzyjemności, które mogą negatywnie wpłynąć na jakość ich snu. Jak zadbać o wypoczynek w ciąży? Dowiedz się więcej!

Sen w ciąży – co należy wiedzieć?

Jakościowy i komfortowy wypoczynek jest istotny zawsze, jednak w przypadku przyszłych matek jego znaczenie rośnie jeszcze bardziej. Muszą one dużo odpoczywać, tak aby ich organizm mógł się zregenerować i wspomóc prawidłowy rozwój płodu. Okazuje się jednak, że jakość snu może różnić się w Jak zadbać o jakość snu w ciąży?zależności od trymestru. Na samym początku ciąży możemy doświadczyć częstych napadów senności. Pojawia się też silne uczucie zmęczenia i większa potrzeba odpoczynku. Wynika to między innymi ze zwiększonej produkcji progesteronu w organizmie. W tym wypadku nie należy na siłę walczyć z sennością – jeśli odczuwamy taką chęć, zróbmy sobie drzemkę. Warto jednak dopilnować tego, aby miała ona miejsce w pierwszej połowie dnia, a do tego nie trwała dłużej niż 30 minut. Inaczej możemy przyczynić się do rozregulowania naszego zegara biologicznego.

Wraz z nadejściem drugiego semestru możemy zaobserwować ograniczenie senności. Odczuwamy też więcej energii, co wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Powodem jest fakt, że organizm już zdążył się przyzwyczaić do zachodzących w nim zmian hormonalnych. Problemem, który może przeszkodzić nam w pełnym wypoczynku, jest częsta potrzeba chodzenia do toalety w nocy. Rozwój płodu wiąże się z większym naciskiem, któremu ulega również pęcherz moczowy. To prowadzi do konieczności skorzystania z toalety znacznie częściej niż wcześniej. Niespokojny sen może być również wywołany z dnia na dzień przybierającą na sile aktywnością dziecka. Może to powodować, że i liczba naszych nocnych pobudek znacznie się zwiększy.

Trzeci trymestr to duże powiększenie wielkości ciężarnego brzucha. To bezpośrednia przyczyna obniżenia naszego poziomu komfortu – nie umiemy bowiem znaleźć takiej pozycji snu, która gwarantowałaby nam optymalny poziom komfortu. Leżenie na brzuchu to opcja, z której musimy zupełnie zrezygnować. Najlepsza zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety, jest pozycja boczna. Problemy ze snem w tym czasie mogą wynikać również ze stresu związanego myślą o porodzie. Należy mieć na uwadze, że ciężarne kobiety mogą zmagać się zarówno z nadmierną sennością, jak i bezsennością. Trudności z zaśnięciem mogą być objawem innej, znacznie poważniejszej dolegliwości, jak na przykład niedoczynność tarczycy czy niedokrwistość. W tym wypadku warto skonsultować się z lekarzem, a także szczególnie zadbać o jakość swojego wypoczynku.

Ogranicz spożywanie ciężkostrawnych posiłków

Jednym z niezwykle prostych sposobów na to, aby zadbać o lepszy sen w trakcie ciąży, będzie ograniczenie spożywania ciężkostrawnych posiłków przed pójściem spać. Przyszłe matki często mają ochotę na różne nietypowe połączenia smakowe. Postarajmy się jednak zrezygnować z nich na kilka godzin przed zaśnięciem. Jeśli zjemy coś ciężkiego w nocy, nasz organizm, zamiast się regenerować i przygotowywać do wypoczynku, skupi się na procesie trawienia. To może zmniejszyć nasz poziom komfortu podczas snu. Warto też pamiętać o tym, aby unikać picia dużej ilości płynów przed zaśnięciem – dzięki temu znacznie zmniejszymy częstotliwość nocnych wycieczek do łazienki.

Ubierz wygodną piżamę

Jeśli chcemy cieszyć się jak najlepszym wypoczynkiem, zainwestujmy w wygodną, miłą piżamę. Ubranie, w którym śpimy, również oddziałuje na poziom naszego komfortu. Kobiety w ciąży nie powinny wybierać piżam, które mogłyby być nieprzyjemne w dotyku lub zbyt ciasne. Ciuchy, które krępują nasze ruchy, nie będą dobrym rozwiązaniem. Zamiast tego postawmy na luźne, swobodne piżamy, w których cały czas będzie nam wygodnie. Świetnym wyborem będą ubrania wykonane z naturalnych komponentów, takich jak bawełna, len czy wiskoza. One nie dość, że są niezwykle przyjemne, to jeszcze cechują się znakomitą przewiewnością i świetną wentylacją. Ograniczają nadmierne pocenie się i pomagają w zachowaniu optymalnego poziomu higieny snu.

Stwórz sobie komfortowe warunki do snu

Kolejny aspekt, o który warto się zatroszczyć, by cieszyć się jakościowym wypoczynkiem, to otoczenie, w jakim śpimy. Sypialnia ciężarnej powinna być maksymalnie komfortowa i przytulna. Jest to bowiem miejsce, w którym będzie spędzała bardzo dużo czasu. Warto zadbać o to, aby pomieszczenie było zawsze dobrze wywietrzone. Zaduch nie pomoże w szybszym zaśnięciu. Dopilnujmy też tego, aby panowała tam odpowiednia temperatura, czyli około 20 stopni Celsjusza. Dzięki temu nie będzie nam ani za zimno, ani za ciepło. Możemy ponadto zaopatrzyć się w dodatkowe artykuły sypialniane, jak na przykład grube koce czy wygodne poduszki, które sprawią, że przestrzeń będzie wydawała się jeszcze przyjemniejsza.

Wybierz odpowiedni materac

Kluczowym krokiem w zapewnieniu komfortowego wypoczynku podczas ciąży jest wybranie odpowiedniego materaca. Jest to w końcu czynnik, który w największym stopniu decyduje o tym, czy sen będzie jakościowy. Materac dla ciężarnej powinien cechować się wieloma przydatnymi właściwościami, a także gwarantować optymalne podparcie dla całego ciała. Takie działanie zaoferują nam modele termoelastyczne, które możemy zakupić między innymi w sklepie stacjonarnym Gdynia. Pianka termoelastyczna reaguje na wytwarzaną przez nas temperaturę i na jej podstawie dopasowuje się do naszych naturalnych krzywizn. Zapewnia indywidualnie dopasowane podparcie dla kręgosłupa na całej jego długości. Pomaga zredukować napięcie nagromadzone w mięśniach, co sprzyja rozluźnieniu ciała. Przyczyni się to ponadto do pełnej regeneracji organizmu. Oprócz tego zapewnia wysoki poziom higieny snu.

Zadbanie o jakościowy sen w trakcie ciąży ma szczególne znaczenie. Ciało potrzebuje odpoczynku i regeneracji, aby dziecko mogło prawidłowo się rozwijać. Jeśli chcemy zapewnić sobie wysoki poziom komfortu, zainwestujmy w dopasowany materac, a także wybierzmy wygodną pozycję snu.

Przeczytaj także: Sen samodzielny czy z partnerem – która opcja jest zdrowsza?